GAÜ Mimarlık Fakültesi’nden Çevre Protestosu

  8 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Mimarlık, Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri, “Dünya Saati Etkinlikleri” nedeniyle yüzden fazla öğrencinin katılımıyla renkli bir protesto eylemi yaptı.

  Girne Amerikan Üniversitesi Rektörlük binası önünde dünyanın kirletilmesi, kaynakların tüketilmesi, iklim değişikliğine neden olan aşırı fosil yakıtlar ve elektrik enerjisine bağımlılık konularına dikkat çekmek isteyen öğrenciler çeşitli resimler çizerek farkındalık eylemi gerçekleştirdiler.
  Akademisyenlerden destek

  GAÜ Mimarlık, Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Hossein Sadri’nin öncülüğünde ve GAÜ Resim Bölümü öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Canan Birsoy Altınkaş ve Sibel Kemal Uzun ve GAÜ Mimarlık Bölumü Öğretim Üyeleri  Yrd . Doç. Dr. Dr. Balkız Yapıcıoğlü ve Aslıhan Aldış’ın desteğiyle gerçekleşen etkinliğe çok sayıda öğrenci katıldı.

  Daha önce KKTC Çevre Bakanı olarak görev yapmış olan, GAÜ Çevre ve Doğa Araştırma Merkezi Direktörü ve Girne Amerikan Üniversitesi Yöneticiler Kurulu Başkan Yardımcısı ve CEO’su Yrd. Doç. Dr. Asım Vehbi, öğrencilere  hitaben yaptığı konuşmada  dünyanın çevre sorunlarına değindi.

  Asım Vehbi, dünyadaki çevre meseleleriyle bağlantılı insan müdahalelerine değinerek özellikle Alternatif Enerjiler kullanımı konusunda ve ormanların korunması hususunda KKTC hükümetini ivedi adımlar atmaya çağırdı.

  Bu konularda mimarların duyarlılığının önemine değinen Vehbi, “Girne Amerikan Üniversitesi Mimarlık, Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerimizi çevre meselelerine gösterdiği hassasiyet nedeniyle kutluyorum” dedi ve bu konuda çok hassas ve bilinçli bir ortamda eğitim alan öğrencilerin bu bilinçle hareket etmelerinin de önemli olduğunu kaydetti.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya