Freelance 3D Görselleştirme İşlerinde Tarife Nasıl Belirlenmeli?

  5 sene önce yazıldı. Yazar:

  Daha önce de bu konuyla alakalı ufak bir paylaşım yapmıştık.MimariMedya’da bu tarzda yazılar çok etkileşim sağlıyor ve gerçekten aydınlatıcı olabiliyor.Bunu gelen maillerden rahatlıkla anlayabiliyoruz.

  Şimdi bir webmasterdan daha da ötesi bir mimar olarak konuyla ilgili görüşlerimi açıklayacağım.

  Freelance olarak mimari görselleştirme veya iç mekan tasarımı görselleştirme işlemleri için serbest piyasada gerçekten 2 çeşit 3d uzmanı yer alıyor.

  1)Ölücüler!

  2)Uçan adamlar..

  Ölücülerden kısaca bahsetmek gerekirse piyasayı allak bullak edip fiyatın dibine vuran çizimcilerdir.Bunlar kendi emeklerini yoka saymak bir yana dursun, başka insanlarında emeğini yok ediyor.Gerçi göreceli diyebileceğimiz konulardan bahsediyoruz.Kimine göre yüksek bir mebla olan bir rakam, kimilerine göre kalem oynatmaya değmez cinsten..

  Uçan adamlar ise sanki kurumsal firmaymışçasına yüksek fiyatlar vererek enteresan şekilde işler de alabilen kimselerdir.

  Peki Fiyat Neye Göre Belirlenir?

  Arkadaşlar pek çok kimse bir taban fiyatı belirlemekte sıkıntı çekmekte ya da tarife nasıl neye göre olduğunda şüpheye düşmekte..

  -Metrekareye göre fiyat verme..

  Bu konuda kimileri metrekare bazında çalışmakta..Ama bunun hiç bir zaman sağlıklı olmadığı kanısındayım.Çünkü örneğin 10 metrekarelik bir mutfak yerine göre 50 metrekarelik tip bir salondan daha uğraştırıcı olabilir.

  -Kabala usul fiyatlandırma..

  Yani ; ”ben bu işi şu fiyata yaparım arkadaş!.” demektir.

  İşin içerisinde tasarım da var ise o zaman durum değişir.Yani hem tasarlama hem modelleme hem de render ile rutüşleme olduğunda fiyat gerçekten normalden fazla olmalıdır.

  Hele cephe modelleme işlerinde peyzaj, çevre teşekkülü ve bahçe düzenlemesi var ise o zaman kütlenin ne kadar monoton olduğunun hiç bir önemi kalmaz.Fiyat ona göre fazla olur..

  İç mekan tasarı inanın mimariden çok daha fazla uğraştırıcı ve göz zevki gerektiren bir uğraşı..Bizzat uğraştığım için biliyorum.Fiyatlarınızı verirken ona dikkat edin.

  Ödemeleri nasıl almak lazım?

  Arkadaşlar ödemeleri peşin almak karşıyı güvensizlikle itham etmeyi gösterir.Yarısını baştan almak en doğrusu olacaktır.Yarısı da iş tamamlandığında..

   

  Etiketler:
  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir