Fransword Evi  

  7 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  1951′de tamamlanan modern mimarlığın önemli örneklerinden olan ve şaşılası biçimde tümüyle cam olan bu yapısı; Dr Edith Farnswort için inşa edilmiş. İşi alan ünlü mimar Ludwig Mies van der Rohe, bu tasarımı Şikago’nun güneybatısında hafta sonu dinlenme evi olarak kullanılmıştır. Mies’in dikdörtgen prizması şeklindeki bu yapısı Fox Nehri’nin yerleşime ayrılmış üç bölgesine bakıyor.

  Şimdiki Konumu

  Farnsworth Evi’nin 35 yıllık kahyası Lord Peter Palumbo Aralık ayında açık arttırmayla burayı satmıştır. Bu özgün yapının herhangi bir kişi tarafınca alınması ve içinin orijinal durumunun dışında bölünerek yapının başkalaştırılması korkusundan Ulusal Koruma (Trust), LPCI ve Farnsworth Evi dostları bu yapıyı satın almak amacıyla birleşip bir girişim başlattı.

  Bu başarılı girişim sonuç verdi ve evin korunmasının devamı böylece sağlandı. Bunun yanı sıra hala bir miktar daha bağışlanacak paraya onun ışıltılı tasarımının ortaya çıkarılması ve ziyaretçilerin gelebilmesi için ihtiyaç vardır.

  Evin Hikayesi

  Yürüme aksının sağında solunda buluna yeşillikler ve bunların arasında dinlenme mekanları, kafeteryalar mevcut bulunmaktadır.

  Paris’in diğer parklarıyla karşılaştırıldığında Kiremitçiler Bahçesi daha az yeşil bulunur

  Kiremitçiler Bahçesi Louvre Sarayı- Concorde Meydanı-Şanzelize Bulvarı-Zafer Takı aksında,

  Mies van der Rohe’nin Amerika amacıyla yaptığı çalışmalarının ünlülerinden olan Farnsworth Evi, geniş iç mekanı ve kolonsuz geçtiği boşluğu ile göz önüne alınarak özellikli örneklerinden sayılıyor.

  Farnsworth Evi genel ve tek bir mekanın kurulmasının hikayesidir sadece.

  Mies, Dr. Edith Farnsworth ile 1945-46 kışında Şikaogo’nun Kuzey Kıyısı’nda bir akşam partisinde buluşup. Dr. Edith Farnsworth Mies’ten Fox Nehri kıyısında bir hafta sonu evi yapmasını istemiştir.

  Farnsworth Evi 1951 yılında tamamlanmıştır.

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya