Frank Lloyd Wright’ın 10 Tasarımı UNESCO’nun Dünya Mirası Listesine Doğru

  9 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Amerikan hükümeti ünlü Amerikalı mimar Frank Lloyd Wright’ın 10 tasarımını UNESCO’nun dünya mirası listesine eklemek üzere kuruma başvurusunda bulundu.

  Amerikan hükümeti ünlü Amerikalı mimar Frank Lloyd Wright’ın 10 tasarımını UNESCO’nun dünya mirası listesine eklemek üzere kuruma başvurusunda bulundu.

  Amerika İçişleri Bakanı Sally Jewell konuyla ilgili olarak Amerika’nın UNESCO dünya mirası listesine giren yapıtlarıyla ülkenin doğal güzelliği kadar kültürel mirasını da dünyayla paylaşacağını söyledi. UNESCO’nun dünya mirası listesi evrensel değere sahip kültürel eserleri ve doğal alanları kapsıyor.

  UNESCO’ya yapılan başvuru, Frank Lloyd‘un  Modern Mimari’ye Kattığı Kilit Eserler başlığına sahip ve mimarın 10 bina için yaptığı çizimlerin kopyalarının yanısıra binaların bitmiş hallerinin fotoğraflarını içeriyor.

  Aday gösterilen yapılar şunlar:

  Oak Park, Illinois’daki Birlik Tapınağı Chicago, Illinois’daki Frederick C. Robie Evi Spring Green, Wisconsin’deki Taliesin Los Angeles, California’daki Hollyhock Evi Mill Run, Pennsylvania’daki Fallingwater Madison, Wisconsin’deki Herbert ve Katherine Jacobs Evi Scottsdale, Arizone’daki Taliesin West New York, New York’taki Solomon R. Guggenheim Müzesi Bartlesville, Oklohoma’daki Price Kulesi San Rafael, California’daki Marin County Halk Merkezi

  1906-1969 seneleri arasında inşa edilen binaların tümü Amerikan Ulusal Tarihi Miraslar listesinde bulunuyor.

  Frank Lloyd Wright Binalarını Koruma Vakfı Başkanı Richard Longstreth, Wright’ın modern mimarinin babası olduğunu, eserleriyle biçim ve uzamı yeniden tanımladığını ve dünyada modern mimaride kalıcı etki bıraktığını söylüyor. Vakıf, UNESCO başvurusu için binaları belirlemek için 2003 yılına Ulusal Park Hizmeti ile beraber bir uzmanlar komisyonu belirlemiş.

  Wright’ın Fallingwater eserinin direktörü Lynda Waggoner komisyonun her binanın ne şekilde insanın yaratıcı mucizesinin bir örneği olduğunu ve modern mimari ve kültüre yaptığı katkıyı ortaya koymaya çalıştığını belirtti.

  Başvuru UNESCO Dünya Mirası Komisyonu tarafından değerlendirilecek. Kararın 2016 ortasına kadar alınması bekleniyor. Başvurunun onay alması durumunda, Amerikan mimarisi ilk kez UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girecek. Listede Amerika’dan 22 diğer doğal, kültürel ya da arkeolojik yer bulunuyor.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya