Frank Lloyd Wright ‘ın Hiç Bilmediğiniz Yönleri

  8 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Frank Lloyd Wright ile ilgili pek çok mecrada tasarımları ve Guggenheim ile Şelale evi konuşulur.Kendileri ile ilgili pek bilinmeyen bazı bilgilere ulaştık.İşte onlardan bazıları..

  1)Pahalı takım elbiseler , hızlı ve lüks arabalar dahil olmak üzere pek çok lükse bir arada sahip olmak mali krizlere sebep olmuştu.Bu sebepten 20’den fazla kitap yazarak hayatını kazanmaya devam etti.

  2)Kariyeri boyunca 532’si tamamlanmış 1000’in üzerinde tasarıma imza atmıştır.Bu haftada yaklaşık 2 proje tasarladığı anlamına gelmektedir.

  3)Yeşil ”sürdürülebilir mimari” nin ilk savunucularından oldu.

  4)Dünya’nın en uzun gökdeleni tasarım önerisinde bulunmuştu.528 Katlı ve 18 milyon metrekarelik bir yapıydı bu!Dahası 100.000 kişinin yaşayabileceğini gök şehir di de diyebiliriz.

  5)Amerikan Mimarisi için önemli karakterlerden birisi olmasına rağmen , Japonya’da da önemli eserleri bulunmaktadır.Hatta burada 6 yıl yaşamıştır.

  6)Annesi kendisine hamile iken 1998 yılında yayımlanan bir biyografisine göre katedraller, süslü kreşler ve dekorasyon çalışmaları yapmak istediğini söylemişti.Yani mimar evladı olması tesadüf olamazdı 🙂

  7)Oğlu Jon, ünlü tasarımlarından İmperial Hotel projesini legolaştırarak ticari bir gelir elde etmişti.

  8)Wright , tam bir klasik müzik tutkunuydu!.

  9)Guggenheim tasarımı için tam 16 yıl çalıştı!

   

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Mimari Medya