Fenerbahçe’nin 16 Yıllık Yenilmezliği Mimari Çözümlerde Saklı [zayytung haber]

  9 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  8 Mart Dünya Kadınlar günü gibi kutsal günlerden birinde oynanan Fenerbahçe – Galatasaray derbisi için mimari komplo teorileri de ortaya çıkmaya başladı.

  Maçın oynandığı stad  Şükrü Saracoğlu olunca ve karşılaşan takımlar Fenerbahçe – Galatasaray olunca maç sonucu bildiğiniz üzere 16 yıldır sarı lacivertlilerin lehine dönüyor.

  Bu konuyla ilgili İsviçreli Bilim İnsanlarının yaptığı araştırmalar şehir efsanelerini aratmayan cinsten sonuçlarla neticelendi.

  Ve beklenen sonuç stadyumun mimarisinin fenerbahçe – galatasaray maçlarına göre tasarlanmış olduğu yönündeydi.Stadyum altında yatır olduğu da halen bazı çevrelerce konuşulanlar arasında..

  Doğa üstü güçlerin olaya dahil olduğuna kanıt olarak aşağıdaki video’yu izleyenler oldukça çoğunlukta!(Not:Video zaman içerisinde youtube ‘dan silinebilir.Videoda Burak Yılmaz’ın Volkan’ı aşırtarak kaleye gönderdiği topun havada kendi kendine sektiği görülüyor!)

  Bu arada Stadın Mimari Özelliklerini De Sıralayacak Olursak;

  İstanbul Anadolu Yakasında, Kadıköy ilçe sınırlarındadır. Türkiye’nin en büyük 3.stadıdır. Mimarisi dikdörtgen şeklinde olan bu stadın kapasitesi Fenerbahçe resmi sitesine göre 50.530, Türkiye Futbol Federasyonu’nun sitesine göre ise 50.509’dur.

  Çim saha boyutu 105×68 metredir ve doğal çimdir. Statta 5.440 kapalı oturma alanı, 100 tane VIP Locası bulunmaktadır. Toplam 79 tane tuvaleti vardır.

  2000 senesi itibariyle yapımına başlanan açık tribün inşaatları sonrasında stat kapasitesi artırıldı. Her iki açık tribün, 10.000 seyirci kapasitesine çıkartıldı. Mermer zemini, cam duvarları ile dikkat çeken tribünün içinde de iki kata açılan, 5.000 taraftar alacak kapasitede cafe, pub ve lokantalar yer aldı. İnşaat sonrası, tüm tribünlerin üzeri özel çelik konstrüksiyonlarla tutturularak geçmiş senelerde sıkıntı yaratan ve seyircinin görüş açısını azaltan sütunlar tamamen kaldırıldı.

  2002-2003 sezonunun ilk yarısında kale arkalarında tribünlerin üstü kapatıldı ve kapasite 45.755’e çıkartıldı. 2005 yılının Mart ayında numaralı tribün yıkılarak yerine 9 ayda yeni tribün yapıldı. 2006-2007 sezonunda ise ilk önce misafir takımın maçları izlediği tribünün yeri değiştirildi ve stada ısıtma sistemi eklendi. 2009-2010 sezonu sonrasında yapılan çalışmalarla çim sahaya alttan ısıtma sistemi getirildi ve su giderleri düzenlendi. Ardından stadın bazı bölümlerine yürüyen merpenler eklendi.

  NOT:[zayytung haber] Başlığı altında yayımlanan yazıların hiç bir geçerliliği ve güncelliği olmamakla beraber , günümüz Türkiye’sinde birgün olma / gerçekleşme ihtimali de bulunmaktadır.Mimarimedya blogunun eğlence köşelerinden olup mizah amacı gütmektedir.Lütfen ciddiye almayınız.Ti-ye de :)

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya