Eskiz Yapmak Neden Önemlidir?

  8 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Eskiz yapmak önemlidir..Önemlidir çünkü projenin taslağı kağıt üzerine yapılan karalamalar neticesinde şekillenir.Sadece mimarlara özgü birşey de değildir eskiz yapmak..Endüstriyel tasarımcılar , karikatüristler , heykeltraşların bile eskiz yaptıkları bilinmektedir.

  Yazıya ek olarak gördüğünüz eskizlerin bir çoğu tahmin edeceğiniz üzere Zaha Hadid ‘e aittir.Durağan ve çerçeve sistem strukturden biraz uzakta daha modern bir görünüme sahip sofestike bembeyaz organik formlu yapıların mimarıdır ve Pritzker Mimarlık ödülünü kazanan ilk bayan mimardır kendileri.Çok popülerdir..

  Tasarladığı yapılar , yapıldığı bölgenin sınırlarını aşan ve ziyaret etmek için insanların kilometrelerce seyahat ettikleri cinsten farklı mimariye sahiptir.Pek çok tasarımında kullanıcı problemleri çıktığı ve basın yoluyla bunların çeşitli yollarla sansüre uğradığı da konuşulmaktadır ama haksızlık edilemeyecek kadar çok sevildiğini ve ciddi anlamda rol model olabilecek biri olduğunu da belirteyim..

  Neden Zaha Hadid diyorum?..Çünkü eskiz kelimesinin altını doldurabilecek nitelikte farklı ve sıradışı çizgileri günümüz modern mimarların bu hanımefendide görmeniz mümkündür.

  Eskizler projelerin son halini almadan önce mimarın kafasındakileri karşıdaki insana anlatabileceği harika bir yöntemdir.Ben malesef dijital eskizcilerdenim.Ama karakalem eskize bir karşıtlığım yok..Tersine tam bir hayranlığım var..Bu arada dijital eskizcilerdenim derken projelerimi direkt olarak çizim programı üzerinde  planlıyorum pek çok zaman..

  Eskiz yapmak ve eskiz defterine sahip olmak istiyorum..Fotoğrafladığım mimari detayları eskizlendirmek istiyorum ama işten güçten vs. fırsat bulamıyorum pek çok meslektaşımız gibi..

   

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir