Eski Kahta Kalesi’nde Yeni Odalar Ortaya Çıktı

  8 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Eski Kahta Kalesi diğer adıyla Yeni Kale Kommagene uygarlığı tarafından yapılmış olan bir mühendislik harikası. Kalenin halen sürmekte olan restorasyon çalışmalarının 2. Etabı da tamamlandı. Son etabın tamamlanması ile birlikte yeni odalarda ortaya çıktı.

  Bulunan özel odaların içinde savaş sırasında kullanılmış olan okçulara ait olan özel bölümler, haberleşmek için kullanılan güvercinlikler ve gizli suyolu bulunuyor. Kommagenelilerin yapmış olduğu bu kale, Selçuklular, Roma ve Memlüklüler tarafından da kullanılmış.

  Eski Kahta Kalesi’nin restorasyonu üç aşamalı olarak planlandı. 2. Aşaması tamamlanan kalede restorasyon için yıkılan duvarlar ardından yeni yeni odalar ortaya çıktı. Bu etapla birlikte içi toprakla dolu olan 3 odada bu sayede bulundu.

  Kale 3. restorasyon çalışmalarının bitmesi ile birlikte eski ihtişamına kavuşacağı bekleniyor. Bölgeye olan ve gelecek olan turistler ise kalenin ziyarete açılmasını dört gözle bekliyorlar. Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Ekinci Yeni Kale’nin ilginç bir mimarisi ve farklı savunma teknikleri ile bir mühendislik harikası olduğunu vurguluyor. Ayrıca Yeni Kale’nin dünyanın ender kalelerinden biri olduğunu da sözlerine ekliyor.

  Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Ekinci, kalenin 1. Ve 2. Restorasyon çalışmalarının bittiğini belirtirken ilk etap için finasmanın Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından karşılandığını 2. etapda ise finansın bir bölümünü İpekyolu Kalkınma Ajansının, kalanını ise Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın karşıladığını dile getirdi. Ayrıca kalenin bu haliyle ziyaretçilere açılabilir hale geldiğini de sözlerine ekledi.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya