Engelli Dostu Yılan Köprü…

  5 sene önce yazıldı. Yazar:

  BP Bridge, İki Chicago parkını birbirine bağlamaktadır. Dekonstrüktivizmin öncü uygulayıcılarından biri olan mimar Frank Gehry’nin ilk tasarlamış olduğu köprü BP Bridge’dır.

  BP Bridge olarak adlandırılmış olan köprü Chicago’da Columbus Drive caddesi üzerine kurulmuş. Köprünün uzunluğu 285 metre. Yılan gibi kıvrımlı bir yapıya sahip olan köprü üzerinde tekerlekli sandalyelerin geçişi için özel dizaynlar bulunmakta. Üst geçit yay köprüsü bu sebepten dolayı tekerlekli sandalye dostu olarak biliniyor.

  BP Bridge, göl kenarında bulunan Maggie Daley Park’ı ile Millennium Park’ını birbirine bağlıyor.

  Köprü paslanmaz çelik kaplama yapılmış ve pullu bir görünüm verilmiş. Üst geçit yaya köprüsünün büyük hacimli olan formu, akustik bariyer sayesinde aşağıda oluşan trafik gürültüsünden de yayaları koruyor.

  Mimar Frank Gehry, diğerlerinden farklı olarak düz bir köprüyü tercih etmeyerek, kıvrıla kıvrıla giden bir köprü tasarımı yapmış. Köprü gümüş rengi ve çelikten pullu görünümü olan deri ile dev bir yılana benzemektedir.

  Ödüllü bir mimar olan Frank Gehry tarafından dizayn edilmiş olan ‘BP Köprüsü’ hafif eğiminin olması ve kıvrımlı bir formunun bulunmasından dolayı tekerlekli sandalyelerin rahatça ilerleyebildiği için gerçek anlamda bir engelli dostudur.

  Millennium Park’ının kuzey ucunda bulunan açık hava sahnesi Jay Pritzker Pavilion’u tamamlamak amacı ile tasarlanmış olan bu üst geçit yaya köprüsü 17 tane farklı konfigürasyonda 10 binin de üzerinde çelik paneller k sayesinde oluşturulmuş.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir