En İyi Alternatif Ücretsiz 3D Modelleme Programları

6 sene önce yazıldı. Yazar:

Klasik alışılagelmiş tasarım , modelleme ve görselleştirme yazılımlarından sıkılıp boş vakitlerinde farklı programları denemeyi benim gibi seven manyaklar için güzel bir kaç 3d modelleme programı araştırdım.Elde ettiğim sonuçlar gerçekten ilginç ve denemek isteyenler için de her bir resmin ve yazılımın üstüne link verdim.Tıklayıp ziyaret ederek programın deneme sürümleri üzerinden çalışmalarınızı yürütebilirsiniz..

Bu gün pek çok mimarlık ofisine sorsak veya kaç tane mimara sorarsak soralım hep aynı cevabı duyacağımızı biliriz.En iyi 3d modelleme programlarından 2 sini say.. ”autocad , sketch up , 3ds max” ..En iyi render programlarını say dediğimizde de benzer yanıtları duyacağız.. 

İşte sizler için derlediğim o liste..

Blender

3D Modellemede kullanılan en popüler programlardan birisi olan blender, ücretsiz ve açık kaynak kodlu olmasıyla dikkat çekiyor. interaktif 3d animasyonlar hazırlayabileceğiniz uygulama ile su simülasyonları da oluşturabiliyorsunuz.Ancak ülkemizde ne kadar kullanılıyor ve yaygınlık durumu nedir diye hiç sormayın..Çünkü mimarların tercihleri çoğunlukla başka yönlerde..

Blender

 

 

 

K-3D

K-3D de ücretisz olan modelleme programlarından birisi. ancak onun tek özelliği bu değil. k-3d eklenti desteğine sahip ki, bu özelliği onu hem çok esnek hem de her işin altından kalkabilecek hale getiriyor. Modellemelerinde poligonları kullanmayı sevenler için iyi bir alternatif.Daha çok makine ve uçak mühendisleri tarafından kullanılan bu program, çizgi film yapımcıları için bile kullanıldığı konuşulmakta..

k-3d

 

TopMod3d

TopMod3d hem ücretsiz hem açık kaynak kodlu hem de portable, yani taşınabilir disklere de kurulabilir bir program. Solid modellemeler ve prototipler hazırlamak için birebir. Özellikle prototip hazırlama konusunda da çok hızlı olduğu söyleniyor.Tabi yine mimarlar için tercih edilen en iyi modelleme programları arasında kendine pek yer bulamayacak yazılımlardan birisi..

BRL-CAD

BRL-CAD, geometrik editörünü, çapraz platform çalışmalarını destekleyen, render yapabilen ve karmaşık geometrik hesaplamaların üstesinden gelebilen bir uygulama.Programın yazılımsal konularda pek iyi verim alınabilecek nitelikte olmadığı bugün pek çok blogta bile konuşulmakta.

BRL-CAD

 

Blink 3D

Blink 3D, 3d modellemeler hazırlamak için kullanabileceğiniz bir başka uygulama. özellikle web’de kullanılmak üzere 3d modellemeler hazırlamak ve bunların etrafında dolaşılmasını sağlamak için kullanılabilir.

 

K3DSurf

K3DSurf, hazırladığınız modelleri 3, 4, 5 veya 6 farklı boyutta düzenleyebiliyor. üstelik bu matematiksel fonksiyonları kullanmak için ekstra bir bilgiye ihtiyacınız yok.Şuan yer yüzünde kullanan kaç kişi vardır diye sorsanız , sanırım yazılım geliştiricilerinden başka bir kişiye ulaşamazsınız..

 

 

DesignWorkshop Lite

DesignWorkshop, render verebilitesi bakımından diğerlerinden bir adım daha önde olsa bile yine ara yüzündeki basitlik ve profesyonelleri kesmeyen tasarımı ile pek bir yerlere götürebilecek cinsten bir program gibi de durmuyor..

 

 

Sweet Home 3D

Sweet Home 3D, özellikle mobilya tasarımı için tercih edilebilecek bir uygulama. 2 ve 3 boyutlu çalışmalar hazırlayabileceğiniz uygulama tasarımlarınızı hızlı şekilde hazırlamanız için gerekli neredeyse bütün araçları içeriyor. örneğin bir odayı bütün detaylarıyla tasarlayabilir, duvarların desenini veya rengini birkaç tıklamayla değiştirebilir, web üzerinde hazır modelleri indirerek üzerlerinde düzenlemeler yapabilirsiniz. evini sevenlere…

 

 

 

 

 

 

Kategori:
Makale

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mimari Medya