Emirgan Korusu’nun Bitişiğindeki Alana Otel Yapılmasını Öngören Projeye Tepkiler Sürüyor

  7 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası, 1. derece sit alanı ve UNESCO’nun koruması altında olan Emirgan Korusu’nun bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade ederek, yapılaşma planlarına karşı dava açacaklarını söyledi.

  İmara açılmasına 10 yıl önce izin verilen Emirgan Korusu’nun yanındaki alan, bir yıl önce ihaleyle satışı çıkarılarak Emlak Konut GYO’ye verildi ve AVM ve gökdelen inşaatı yapılacağı iddialarıyla gündeme geldi. Projeye göre, alanda AVM olmasa bile 3 katlı otel, konut ve restoran yapılması planlanıyor.

  Mimarlar Odası Şube Yöneticisi Ali Hacıalioğlu, Emirgan Korusu’nun da dahil olduğu 6 parselin, 5’inin inşaat alanı içinde kaldığını ifade ederek, “Parseller korunun devamı niteliğinde. İstanbul’un Boğaz manzarasında büyük bir öneme sahip olduğu için biz yapılması planlanan inşaatı doğru bulmuyoruz” dedi.

  Hacıalioğlu, ayrıca 2006 yılında yapılan plan değişikliği ile emsal değerinin 1’den 3’e çıkarıldığı bilgisini de vererek, “Projede 3 katlı konutların yapılacağı söyleniyor. Emsal gösterilen yerde imar daha da büyütüldü. Yani araziye yayılmış bir inşaat yapılıyor”dedi.

  ‘KAMUSAL ALANDIR’

  TMMOB İstanbul Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Sekreteri Akif Burak Atlar da, 3 Mart’ta ihaleye açılacak olan alanın kamusal alan olduğunu ve dolayısıyla kamusal kullanımı hedefleyen projelere yer verilmesi gerektiğini ifade etti. AVM ve gökdelen gibi yüksek binaların yapımının Boğaziçi Kanunu’na göre yapılmasının mümkün olmadığını dile getiren Atlar, “İhale sonrasında açıklanacak avam projeye karşı hukuk mücadelesi vereceğiz”diye konuştu.

  Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ise, Emirgan Korusu’na AVM yapılacağı yönündeki iddiaları yalanlayarak, “Emirgan Korusu’na hiçbir müdahale olmamıştır, olmayacaktır. Kimsenin de aklından geçmemiştir” dedi.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir