Elektrik Tesisatı !

  9 sene önce yazıldı. Yazar:

  Burada kimseyi eleştirmek , hiçbir meslek grubunu yermek değil maksat..Ancak , bir yapının önemli atardamarlarındandır elektrik tesisatı..

  Projesini elektrik mühendisleri çizer.Bu demek oluyor ki , söz konusu konuyla ilgili tüm detayların çözülmesi gereken merci Elektrik Mühendisleridir.

  Çok değil , daha 1 aylık zaman diliminden beridir yangın haberleri çıkıp duruyor anahaber bültenlerimizde.Ya yeterli hesaplanmadan göz kararı yerleştirilen malzemeden kaynaklanıyor  , ya da birileri para uğruna mesleğini satıyor ; ‘kaz gelecek yerden , proje esirgenmez mantığıyla..”

  Elektrik tesisatını insanlardaki kan dolaşımı sistemlerine benzetirdi staj yaptığım yerdeki mimar amcalardan biri ..Ki gerçekten de öyle değil midir?

  En ufak bir arıza , kocaman yapının yanıp kül olması için yeterli olabiliyor..Bkz; Galatasaray Lisesi..

  Mimari projeler , uygulanma sırasında değiştirilmese , elektrik projesi uygulama esnasında ustaların insiyatifine bırakılmasa , iş güvenliği önlemleri yalnızca denetimler için gerçekleştirilmese ne güzel olacak Türkiyemde..

  Ama demekki birileri halen birşeylerin iyi olmasını istemiyor ülkemizde.Yazık..Yıkılan binaların , yitirilen anılarına..

  Kategori:
  Haber

  tarafından yorumlandı Elektrik Tesisatı !

  • çoğu elektrik mühendisi sadece imza atıyor projeyi teknikere bırakıp kendi başka işler kovalıyor..Sıkı düzenlemeler zincirini elektrik mğhendisleri için de bekliyoruz aslında..Yoksa daha bu hatalar ve yanlış projelendirmeler yüzünden ne kadar bina yanacak merak ediyorum doğrusu..

   HarunK 6 Şubat 2013 21:27
  • aynen öyle..

   Murat ERÇELEBİ 6 Şubat 2013 21:28
  • Türkiye’deki her 5 bina yangınından 1’i elektrik tesisatı kaynaklı http://www.yapi.com.tr/Haberler/kader-degil-ihmalkarlik_104452.html

   Ersan 11 Şubat 2013 17:16

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir