Eğimli Arazide Mühteşem Mimari Yapı : Guthrie House

  3 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Emlak firması La Reserva, bir grup tanınmış Şilili mimara, 140 metrekarelik bir ev yapma işi verdi. Fazla bir şey beklemiyorlardı. Herhangi bir yerde görebileceğimiz türde bir ev olması yeterliydi. Aynı zamanda hayat arkadaşı olan Felipe Assadi ve Francisca Pulido, işi kabul ettiler, fakat “herhangi bir yerde görülebilen türde bir ev” yapmak istememişlerdi.

  Şili’nin varlıklı bölgelerinden Santiago’da bulunan bu evin en ilginç yanı, çatısı. Ön cephesi olmayan ve yerin altına doğru yaşam alanlarının bulunduğu yapıda, çatı neredeyse bir cephe işlevi görmektedir. Mimarlar, tasarımda alışılageldik bir kuralı yıkmayı başardılar. Araziyi tasarıma uydurmaktansa, tasarımı arazi şartlarına uydurdular. Evin yarısı yere gömülü olduğundan, kullanılan temel malzeme tek renkli beton duvar olmuş. Bu tercih sayesinde tavandan yere kadar uzanan camlarla hoş bir kontrast oluşturuldu. Ayrıca bu camlar, evin günışığından maksimum düzeyde faydalanmasına olanak tanımaktadır.

  Kataloglarda yer almayacak bir mimari tasarım örneği. Tavandan yere kadar uzanan camlar evin günışığından maksimum düzeyde faydalanmasına olanak tanımaktadır.

  Assadi ve Pulido, günışığını evin içine d aha fazla sokabilmek amacıyla çatıya da yuvarlak kubbeli camlar yerleştirdi. Gün içerisinde günışığını içeri alan bu camlar, gece olunca da parlak ve hoş bir görüntüye sahip olmaktadır.

  Yapılan bu ev tasarımı Assadi’e göre, “Benzeri olmayan, kopyası çıkartılamayacak ve kataloglarda yer almayacak bir tasarım” olarak nitelendirilmekte.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya