Dünyanın İlk Yeraltı Parkı!

  5 sene önce yazıldı. Yazar:

  Dünya üzerinde gittikçe kalabalıklaşan büyük şehirlerde, insanların doğa ile baş başa olacakları, onu hissedebilecekleri, temiz hava alabileceği, yeşil alanlara, parklara ve bahçelere ihtiyaç duymaktadırlar. Fakat gün geçtikçe beton yapılar fazlalaşmakta, yeşillik alan azalmakta.

  Amerikalı tasarımcılardan olan James Ramsey ile Dan Barasch bu konuya kafa yordular ve Newyork gibi oldukça kalabalık bir şehirde yeşil alan yaratma fikirleri aramaya başladılar ve bunun çözümünü de yeraltında buldular. Bunun üzerine hemen Manhattan’da bulunan Delancey Caddesinin altına yeşil yeraltı parkı projesini tasarladılar.

  Şimdi New York Belediyesi, Lowline adı verilen parkın organizatörlerine izin verdi ve dünyada bir ilk olacak bu yeraltı parkının inşa planları onaylandı.

  Lowline, Manhattan Lower East Side kesiminde terk edilmiş bir haldeki tramvay terminaline yapılacak. Bu park özel aydınlatma sistemleriyle donatılacak ve mümkün olduğunca doğal güneş ışığı kullanılacak. Parkın 2018 yılında açılması planlanıyor. Kamusal olan bu parkın yaşaması açısından gerekli olacak doğal güneş ışığı, fiberoptik kablolar ile ve aynalar kullanılmak suretiyle yeraltına yönlendirilecek ve böylece gün ışığı sistemi kurulmuş olacak. Işık toplayıcı sistemler, zemin seviyesinde ya da çevrede bulunan çatıların üzerlerine yerleştirilecek. Parkta kullanılacak olan yapay aydınlatma ise sadece bulutlu günlerde ve geceleri çalışacak.

  2012 senesinde yeraltı parkının prototipi halka tanıtıldı. Halka bu projeyi anlatmak amacı ile açılan laboratuvar ve teknik sergi 70 bini aşkın kişi tarafından gezildi.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir