Dünyanın İlk Vegan Okulu!

  5 sene önce yazıldı. Yazar:

  Avatar’ın yönetmeni olan James Cameron’un Kaliforniya ilkokulu, dünyada yüzde yüz ilk ‘vegan okulu’ olarak biliniyor. Sürdürülebilirlik odaklı olan MUSE Okulu, ünlü yönetmen ile karısı tarafından Calabasas, Kaliforniya’da kurulmuş.

  Bu okul elektriğini güneş enerjisinden elde ediyor. Çevreci özelliklere sahip olan bu ‘Yeşil Okul’ esnek kullanım ile doğal ışığın en üst seviyelere çıkaran bir tasarım sahibi.

  Sınıflar ile diğer tüm iç mekanlarda, iç mekan hava kalitesi açısından hipo-alerjik ve toksik içermeyen, düşük Uçucu Organik Kimyasal içermekte olan malzemeler ile çoğunlukla doğal olan malzemeler kullanılmış.

  Hem konfor hem de enerji verimliliği açısından hava sızdırmayan yalıtımlı çevre dostu olan bu okulun, çevresel etkisini önemli ölçülerde düşürmeye yarayan iki olağanüstü adım atılmıştır.

  Birinci adım ‘güneş enerjisi’ olmuştur. MUSE Okulu’na gerekli olan elektrik %100 ‘güneş enerjisi’ panellerinden sağlanıyor. James Cameron’un tasarlamış olduğu ayçiçeği şeklinde olan ‘güneş panelleri’ okula gerekli olan tüm enerji ihtiyacını karşılıyor.

  MUSE Okulu’nun uygulamış olduğu 2. Büyük adım ise okul menüsünün bitki ağırlıklı olması. Böylece menüde peynir, yumurta, tavuk, sığır eti ya da balık gibi hayvansal gıdalar bulunmuyor.

  Güney California’da bulunan bu özel ilkokulun kafeteryasında tüm et ve hayvansal ürünler ortadan kaldırılmış ve tamamen bitki bazlı ‘vegan menü’ sunulmuş.

  Okulda su tasarrufu yapmak için, su ihtiyacını önemli bir ölçüde azaltan ya da tamamen ortadan kaldıran Kurakçıl Peyzaj düzenlemesi yapılmış ve susuzluğa dayanıklı olan yerel bitki türlerinden yararlanılmış.

  Kategori:
  Haber · Kısa Kısa

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir