Dünya’nın İlk ”Görme Engelliler İçin Resim Sergisi” Açıldı!

  8 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Ressam İsmail Acar tarafından görme engellilere özel hazırlanan “Beş Duyu, Küçük Tılsımlar” resim sergisi, Maltepe’deki Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde açıldı.

  Maltepe Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, görme engelliler için resim yapan, çalışmalarıyla birçok ödüle layık görülen İsmail Acar, Dünya Engelliler Günü’ne özel sergi hazırladı.

  Sergide resimlerin üzerindeki kabartmalar sayesinde resme dokunan, onu anlamlandıran engelliler, konusunu da Braille alfabesi ile okudu.

  Akrilikten yapılan Osman Hamdi Bey’in “Kaplumbağa Terbiyecisi” eserinin üç boyutlu heykelinin de büyük ilgi gördüğü sergide, Atatürk, Yunus Emre, IV. Murat gibi ünlü şahsiyetlerin görme engelliler için hazırlanan portreleri de yer aldı.

  Açıklamada görüşlerine yer verilen ressam Acar, görme engellilerin Braille alfabesiyle kitap okuyabildiklerini belirterek, “Neden resmi de hissetmesinler” diyerek, böyle bir sergi açmaya karar verdiğini aktardı.

  Sergide yer alan resimlerde rölyefler, kabartmalar bulunduğu bilgisini veren Acar, görme engellilerin dokunarak, hissederek resmi anlamlandırdığını kaydetti.

  Resimlerin yanında Braille alfabesiyle resmin konusunu anlatan yazıların yer aldığını belirten Acar, “Aslında burada beş duyunuzu da kullanarak resimlere, onların dünyasına ulaşabiliyorsunuz” değerlendirmesinde bulundu.

  Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Ali Ekber Asker de sanata yönelik çalışmaların büyük bir ivme kazandığını, kısa sürede kültürel ve sanatsal faaliyetlerde ciddi noktaya geldiklerini vurguladı.

  Türkan Saylan Kültür Merkezi’ndeki sergi, 25 Aralık’a kadar gezilebilecek.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Mimari Medya