Dünyanın İlk Cam Kaydırağı!

  5 sene önce yazıldı. Yazar:

  Çocukların ilgisini çektiği gibi büyüklerinde vazgeçemediği kaydıraklara bir yenisi eklendi. Tamamen camdan yapılmış olan bu kaydırağın mimarı Eckersley O’Callaghan. Uzunluğu 9 metre olan bu şeffaf camdan yapılmış kaydırağın tasarımı yapan mühendislik firması Eckersley O’Callaghan, özellikle cam sanatına ilgi duyanların beğenisine sunmuş.

  Mühendislik firması Eckersley O’Callaghan ile cam imalatçısı olan Cricursa’ın beraberce geliştirmiş oldukları bu mimarı eser, yarı silindirik olarak dizayn edilmiş 2 adet cam bölmeden oluşuyor. Bu iki bölme son derece titizlikle ve özel bir silikon yapıştırıcı ile birbirine bağlanmış durumda.
  Bu dünyadaki ilk mimari yapının en dikkat çeken yanı ise bu 2 bölmenin yapıştırma işlemi sonrasında tamamının şeffaf kalması. Büyük bir dikkat ve ustalıkla yapılan bu yapıştırma işlemi camın gücünü oldukça arttırmış.

  Ortaya çıkan bu camdan kaydırağın olduğu yere sabitlenebilmesini her iki uca eklenen çelik temeller sağlıyor. Böylece diğer donanımlara ihtiyaç duyulmadığı gibi bu tasarım harikası kaydırağın görüş alanından herhangi bir kesinti oluşturmamış.

  Kaydırağı oluşturan 2 bölmeden bir tanesine ağırlığa dayanıklı olan basamaklar eklenmiş. 220 kilograma kadar taşıma kapasitesi olan bu mimari yapının ağır tabanının haricinde tamamının şeffaf olması en dikkat çekici yönü olarak görülüyor.

  İmalatçı bir firma ile çalışan Eckersley O’Callaghan, bu mimari yapı ile birlikte hem son teknolojiyi test etmiş hem de bu yapıyı birçok mimari yapısında kullanmak üzere tasarlamış olduğu görülüyor.

  Kategori:
  Haber · Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir