Dünyanın İlk Ahşap Stadı!

  7 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Stroud kasabasında, İngiliz Forest Green Rovers kulübü için yapılacak olan yeni bir futbol stadı adına uluslararası açılmış olan mimari yarışmayı yapmış olduğu tasarım ile Zaha Hadid Architects kazandı. Futbol stadı tamamlandığı zaman dünyada tamamiyle ahşaptan yapılmış olan ilk futbol stadyumu ünvanını da alacak.

  Çevreye duyarlı seçilmiş olan konsept yapılması planlanan bu stadyumda kullanılacak tüm malzemeler doğal malzemeden seçilmiş. Dünyanın ilk ahşap stadyumu, ayrıca dünyanın en düşük karbon ayak izine de sahip olacak. Ahşap stadyum hem çevre dostu hem de yeşil stadyum haline getirilecek.

  Taşıyıcı konstrüksiyonu, yapının çatı konsolları ile cephe kaplaması da içinde olmak üzere, sürdürülebilir stadyum binasının, hemen hemen tüm yapı elemanları sürdürülebilir kaynaklı ahşap kullanılıp inşası yapılacak.

  Tüm bunlara ek olarak, futbol stadyumun çatısı da saydam membrandan yapılacak. Zaha Hadid Architects mimarlığa göre çatıda saydamlığın kullanılmış olması, stadın çimlerinin büyümesine büyük katkıda bulunacak. Ayrıca oyuncular ve taraftarlar açısından gölgeleri en aza indirmiş olacak ve uzak yerlerden çevre dostu ahşap stadyumun hacimsel etkisini de azaltmış olacak.

  Yeni Sürdürülebilir çevre dostu, ahşap stadyum, tüm bu özelliklerinin yanında Yeşil Enerji Şirketi Ecotricity’nin, sanat ve spor tesisleri ile, eğitim sahalarıyla, çok amaçlı kamu tesisleri ve bunlara ek olarak spor bilimleri merkezinin tümünden oluşacak olan 400 dönümlük bir Yeşil Teknoloji Parkı, Eco Park’ın da bir parçası olacak..

  Kategori:
  Haber · Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya