Dünyanın En Yüksek Konut Binası Central Park Tower Kapılarını Açtı!

  2 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  New York City, Big Apple, tartışmasız dünyanın en ünlü şehirlerinden biridir. 8,5 milyonluk nüfusu ve 783 kilometrekarelik bir alanda artan nüfusuyla aynı zamanda dünyanın en kalabalık şehirlerinden biridir. Bu büyük ve gelişen nüfus, küçük bir alanda çok sayıda insanın yaşamını sağlaması için gökdelen, daire ve çok katlı bina yapımına sebep olmuştur. New York, bölgeye olan talep nedeniyle her biri yüksek kira maliyetlerine sahip apartmanlar ve ofis alanlarıyla doludur.

  New York’un bilinen bir başka özelliği de lüks. Dairelerin çoğu küçük olmasına rağmen fiyatları yüksek olsa da, şehrin seçkin toplumu bu konutları tercih ediyor. Ünlü Central Park’ın bitişiğindeki 5 yıldızlı dairelerde yaşayan insanlar, kira ve konaklama için milyonlarca dolar harcıyor. 2021 yılında bölgedeki en yüksek konut binası kapılarını kullanıma açtı ama bu konutlar sıradan apartmanlar dairesi gibi değil!

  Kaynak: archilovers.com

  Central Park Tower, New York’ta yükselen bir konut apartman yapısıdır. Chicago merkezli bir firma olan Adrian Smith + Gordon Gill tarafından inşa edilen kule, dünyanın en yüksek konut binası ve dünyanın 13. En Yüksek Kulesi olacak. Çok daha uzun olan meşhur Burj Khalifa karışık kullanımlıdır ve bu nedenle bu kategoride yer almaz. WSP Global, projenin yapısal mühendisleridir ve ana yüklenicileri Lendlease’dir.

  1550 yüksekliğindeki bu 131 katlı bina, kullanıcıları için lüks daireleri, ofisleri ve kamusal alanları ile New York’un seçkinlerine ev sahipliği yapacak. Central Park’tan sadece birkaç blok ötede inşa edilen yapı, imrenilen Milyarderler Sırası olarak da bilinen 217 West 57th Street’te bulunuyor. Central Park’ın hemen yanında ve şehrin merkezinde yer alması nedeniyle binanın bu kadar önemli bir konumda bulunması, başlıca çekici özelliklerinden biridir. Bina, 32. kattan itibaren her biri güzel park ve şehir manzarasına sahip yaklaşık 180 lüks daireden oluşmakta.

  Resim Kaynağı: lrytas.lt

  Yapının inşaatı Eylül 2014’te başladı ve 2021’de temmuz ayında son buldu. Bu dairelerin çoğunun iç tasarımı, uluslararası mimari ve iç mekan firması Rottet Studio tarafından tasarlandı. Binanın tüm taban alanı 1,2 milyon metrekareden fazladır. En büyük daireler 8 yatak odasına ve 17.550 metrekare alana sahip olacak. Extell Development Company tarafından geliştirilen proje bugüne kadar yaklaşık 4 Milyar dolara mal oldu.

  Extell Development’ın kurucusu ve başkanı, “Konutlar kullanıma açıldığında, sakinler Central Park Tower’da sunulan olağanüstü kaliteyi ve benzersiz yaşam tarzını deneyimleyebilecekler ” dedi ve “ Birinci sınıf ürün ve olağanüstü fiyatlandırma ile Günümüz pazarına hitap eden Central Park Tower, Central Park’ta satın alabileceğinizin en iyisidir. Gerçekten onun gibi başka bir bina yok. ” diye ekledir.

  Kaynak: newyorkyimby.com

  Central Park Tower’ın tüm cephesi çelikten ve yansıtıcı camdan yapılmıştır. Bu, James Carpenter Design Associates ve Permasteelisa Group tarafından tasarlandı. Cephe, etrafındaki gökyüzünü parlak yaz günlerinde, parıldayan görüntüsünü yansıtıyor. Bina New York şehrinin siluetine uyacak şekilde yapıldı. Cam cephe 610.300 fit kare alüminyum ve cam perde duvarlar ile oluşturuldu.

  Dikey olarak kanatçıklarla bölünmüş, üzerinde bulunan çizgili desenler, binayı olduğundan daha uzun gösteriyor . Her kat arasındaki köşebentler paslanmaz çelik ile kaplanmıştır. Kulenin tabanı, oluklu paneller halinde düzenlenmiş ve camdan yapılmıştır. Paneller serpantin dalga desenindedir. Alüminyum çerçeveler ve çelik plakalar içine yerleştirilmişler ve iç mekanla zarif bir görsel uyum oluşturuyorlar.

  Resim Kaynağı: dezeen.com

  Kulenin doğu tarafındaki konsol mimarlar tarafından eklenmiştir, Central Park’ın manzarasını en üst düzeye çıkarmak için. Dünyanın en yüksek konut binasının en yüksek çatı katının üzerinde gümüş bir taç bulunuyor. Aynı zamanda en yüksek açık teraslardan birine sahip.

  Central Park Tower, Columbus Circle ve Hudson Nehri’ne bakan doğu ve batı manzarasına sahip olacak. New York’ta hakim olan sert rüzgarlarla mücadele etmek için yapının tepesine bir tartı terazisi sistemi eklendi.

  Kaynak: dezeen.com

  Peki Dünyanın En Yüksek Konut Binası Ne Tür İmkanlara Sahip?

  179 çift katlı konut dairesinin yanı sıra, Central Park Tower da kullanıcıları için çok çeşitli imkanlara sahip. Bu bina, üst sınıf New Yorkluların gereksinimleri için hepsi bir arada mekansal tasarım sağlamak için inşa edildi.

  Bunun dışında çok katlı lüks bir otel de olacak. Nordstrom alışveriş merkezi, kulenin tabanında, yaklaşık 8 katı kaplıyor. Nordstrom, mankenlerin ve iç kısımların doğrudan görünümünü sağlayan dalgalı yarı saydam bir cam cepheye sahiptir. Bina içerisinde 11 adet asansör bulunacaktır. Bazıları özellikle konut sakinleri ve özel kullanıcılar için, bazıları ise yarı özel ve kamusal alanlar için tasarlanmıştır. Sakinler binaya özel bir konut lobisinden girebilir ve bunun yanında West 57th Street’te en yüksek güvenlik seviyesine sahipler.

  58. Cadde’deki bir diğer girişte vale hizmeti verilmekte olup burada özel bir kapı bulunmaktadır. 100. kattaki Central Park Club dünyanın en yüksek özel konut kulübüdür.

  14.katta terasta kabinleri olan büyük bir açık yüzme havuzu , özel bir gösterim odası, refakatçi salonu, oyun salonu, spor salonu, antrenman odası, squash/basketbol sahası ve tam donanımlı spor salonu ile donatılmış bir fitness ve sağlıklı yaşam merkezi. 16.katta fonksiyonel spa bulunmaktadır. Tüm bu tesisler yarı özeldir ve ücret ödeyen halka açıktır.

  En Yüksek Konut Binasında Evler

  Resim Kaynağı: cloudinary.com

  Central Park Tower sakinleri için 2 yatak odalıdan 8 yatak odalı daireye kadar her biri alan bakımından farklılık gösteren evler yer alacak. En ucuz daireler 1,5 milyon dolar, daha büyük daireler ise 60 milyon dolar fiyatla satıldı.

  Kaynak: dezeen.com

  Ayrıca bina sakinleri özelleştirilmiş hizmetlere sahip. Rezidans ve kulüp içi yemek deneyimleri, güzellik ve spa hizmetleri, cilt bakımı kliniği, gardıroplar için kişisel stilistler ve yeni markalara ve koleksiyonlara erişim ve yalnızca davetli etkinliklere öncelikli erişim gibi birçok mağaza içi avantaj gibi.

  Dünyanın en yüksek konut binası olan Central Park Tower, konut mimarisi alanında büyük bir adım önde. Gökdelenlerde daire yeni bir kavram değil. Bu proje benzersiz bir şekilde, taban alanının en az %80’inin daireler tarafından oluştuğu bir konut projesidir. Hepsi türünün ilk örneklerindendir.

  Resim Kaynağı: static.dezeen.com

  Kaynak: ideahuntr.com

  Resim Kaynağı: stackpathdns.com

  Kaynak: designboom.com

  Yapının aynı zamanda New York siluetine harika bir etkisi bulunmaktadır.

  En son mimari gelişmeler hakkında daha fazla bilgi için MimariMedya.com’a gelmeye devam edin.

  Ayrıca, günlük güncellemeleri almak için web sayfamızın bildirimlerini açabilirsiniz.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya