Dünyanın En Yüksek ve En Uzun Cam Köprüsü…

  5 sene önce yazıldı. Yazar:

  Çin’de son zamanlarda camdan köprüleri ile gündeme gelmeye başladı. Geçen yıl oldukça iddialı bir sunumla Shiniuzhai Milli Parkı’nda yüksekliği 180 metre ve uzunluğu 275 metre olan ilk cam tabanlı asma köprüsünün açılışını yapan Çin, 15 gün sonra cam köprüde oluşan çatlaklar nedeni ile kapamak zorunda kalmıştı.

  Bu kez de yine Çinliler Hunan eyaletinde bulunan Zhangjiajie Milli Parkı üzerine dünyanın en uzun ve en yüksek cam köprüsünü inşa ettiler. Önce test aşaması yapılan köprü ziyaretçilere açıldı. İki uçurumu birbirine bağlayan cam köprünün uzunluğu 430 metre, genişliği ise 6 metre. 3.4 milyon dolara tamamlanan projenin sahibi ise İsrailli mimar Haim Dotan.

  Yeni açılan cam köprü dünyanın en uzun ve en yüksek cam köprüsü. Bu hem muhteşem hem de korkunç köprüde ziyaretçiler yürüyebilmek için uzun sıralar oluşturuyorlar.

  Cam köprü şimdiye kadar adından söz ettiren birkaç köprüyü geride bıraktı. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Büyük Kanyon Köprüsü ve Kanada’da ki Glacier Köprüsü bunlardan bir kaçı.

  Çin’de açılan bu cam köprü sadece ziyaret amaçlı değil aynı zamanda dünyanın en yüksek bungee jumping noktası da olacak ve 800 kişiyi taşıma kapasitesi olduğundan dolayı gösteriler için de kullanılabilecek.

  Bu kez köprüyü riske atmayan Çinliler açılış öncesi balyoz testi yaparak güvenilirliğini ve dayanıklılığı ispat etmişler. Bu test basına açık yapılmış ve başarı tüm dünyaya kanıtlanmış.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir