Dünyanın En Kalabalık 10 Adası

  10 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  İnsanoğlu ilginç bir varlık..Kafayı dinlemek ve köşesine çekilmek için bunaltıcı şehir hayatından kaçmak için adaları tercih eder kimileri..Fakat bu sayacağım 10 ada için bu durumlar pek geçerli değil, zira pek çoğu oldukça kalabalık ve şehir hayatından da pek farkı yok..Dünya’nın en kalabalık 10 adası aşağıdaki gibidir..

  Santa Cruz del islote

  Kolombiya’nın Karayip Kıyısına botla yaklaşık 1 saatlik mesafede bulunan bu ada gayri resmi kayıtlara göre Dünya’nın en kalabalık adalarının başında geliyor.Günlük turist miktarıyla da bu sayı epeyce artmakta olduğu söyleniyor.Adada hiç otel bulunmuyor.Ve daha da ilginç olanı ada sakinlerini yakınlarını yakınlardaki başka bir adaya defnediyor.

  Hiç yüzme havuzu bulunmayan adada denize girilebilen herhangi bir kıyı da bulunmuyor.Hiç bir etkinlik veya organizasyona da ev sahipliği yapamayacak kadar dar olan ada da insanlar sıradan dizileri izlemek için birbirlerine misafirliklere giderek vakit geçiriyor.

  Hong Kong

  1.2 Milyonluk nüfusa sahip bu ada, Dünya’nın en kalabalık adaları sıralamasında ikinci sırada yer alıyor.1842 Yılında İngiltere tarafından işgal edildiğinde 3000 nüfusu olduğu söylenen ada büyük bir patlama yaşayarak nüfusunu epeyce artırmış.Yürüyüş sporu için Dünya’nın en güzel alt yapılarına da ev sahipliği yapan ada ziyaretçiler tarafından özellikle tercih edilmektedir.

  Manhattan

  Hudson Nehri’nin ağzında yer alan bu ada 1.580.000 nüfusu ile üçüncü sırada yer alıyor.Üzerinde ABD’nin önemli kültür ve ticaret merkezlerinin yer aldığı ada mali değeri bakımından da ilk sırada.

  Salsette Adası

  Yaklaşık 15 milyon nüfusu olan ada Arap Denizinde yer almaktadır.Dünya’nın en eski yerleşim yerlerinden birisi olduğuna inanılan ada Taş Devrinde balıkçı kasabası olarak anılıyormuş.

  Venedik

  Kuzeydoğu İtalya’da yer alan Venedik’te yaklaşık 300.000 insan yaşamaktadır.Turist yoğunluğunu da eklediğimizde Dünya’nın en kalabalık adaları arasında kendine yer bulabiliyor.

  Fadiouth

  Dakar’ın doğusunda yer alıyor.45.000 Nüfusu bulunuyor.Yerel mimarisi ve el işçilikleri konularında oldukça etkileyici işleri yer alıyor.

  Male

  Maldivler Cumhuriyetinin Başkenti ve en kalabalık kentidir.Yaklaşık 180.000 nüfusu bulunmaktadır.

  Ebeye

  Nüfusun %50 ‘si 18 yaş altıdır.20.000 kişinin yaşadığı tahmin edilmektedir.

  Vasilyevsky Adası

  Finlandiye Körfezinde yer alan ada, günümüz itibariyle yaklaşık 225.000 kişilik bir nüfusa sahip.

  Lübeck

  Almanya’nın Kuzeyinde yer alan bu ada aynı zamanda ülkenin en önemli limanlarından birisidir.Yaklaşık 230.000 nüfusa sahip.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya