Mimarlar Ve Kahveleri (Dünyanın En İyi Kahveleri)

  8 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Eskiz yaparken , proje çizerken, projeyi anlatırken , tasarıma başlarken , sınav esnasında , hatta şantiyelerde bile minik bir kupada mimarın kutsal içeceğidir ”kahveler..”.Kahveler konusunda benim gibi kendini cahil hissedenlere  faydalı olabilecek bir yazı hazırlamak için ufak bir araştırmaya koyuldum.Sonuçlar enteresen 🙂

  Dünyada beynelmilel anlamda bir kahve sınıflama metodu yoktur. Sınıflama kahve çekirdeğinin fiziksel özelliklerine ve yetiştirildiği ülkenin kullandığı standarda göre yapılır. Bu işlem genelde çekirdeğin büyüklüğüne ve belli bir miktar numunedeki kusurlu çekirdek sayısı baz alınarak belirlenir. Bu farklı kahve çekirdekleri kalite açısından farklı kategorilerde değerlendirilir ve buna göre fiyatlandırılır.

  BOURBON SANTOS KAHVESİ

  Kısaca Santos olarak da adlandırılan bu kahve türü, en kaliteli Brezilya kahveleri arasındadır. Santos tarımı genellikle São Paulo civarında ve Minas Gerais bölgesinde yapılmaktadır. Bir tür arabika olan Bourbon Santos, Brezilya’da yetiştirilen diğer kahvelere kıyasla daha asitli ve tatlımsıdır.

  BUCARAMANGA KAHVESİ

  Yumuşak kahve tohumuna dayanan bu kahve, yetiştirildiği kasabadan adını almaktadır. Zengin bir tada, düşük asit seviyesine ve ağır gövdeye sahiptir. Bu açıdan Sumatran kahvesine benzetilebilir.

  SUMATRA KAHVESİ

  Bu kahve, neredeyse hiç asidite (keskinlik) içermez ve yoğunluğu ile ağzınızda tam anlamıyla kalıcı bir tat bırakır. Endonezya kahvelerine özgü olarak, bitkisel ve baharatlı tatlar içeren topraksı bir aromaya sahiptir.

  ETİYOPYA SİDAMO KAHVESİ

  Yoğun egzotik meyveler ve turunç tatları içeren Etiyopya kahvesi.

  BAHARONA KAHVESİ

  Dominik’in güneyindeki Barahona bölgesinde yetiştirilir ve ülkenin en kaliteli kahve çeşitlerinden biridir.

  ANTİGUA KAHVESİ

  Guatemala’nın en eski ve bilinen kahve bölgesidir. Zengin aroması olan, dengeli ve tatlı tadı olan bir kahvedir. Yüksek rakımlarda yetiştirilir ve tek orijinlidir. 2000 yılında Antiuga bölgesindeki 35 kahve üreticisi bir araya gelerek, Antigua kahvesini geliştirmek ve korumak için birlikte hareket etmeye başlamıştır.

  ALTURA KAHVESİ

  Meksika’nın volkanik topraklı ve rakımı yüksek Coatepec bölgesinde yetiştirilen bu kahve, son derece kaliteli arabika kahve çekirdekleri olarak kabul edilir. Tek orijinli bu kahve, yumuşak ve oldukça dengelidir.

  LA MİNİTA KAHVESİ

  En iyi Kosta Rika kahvesi, olgun ve temiz görünüme sahip olup, kuvvetli asitliğinden dolayı Merkez Amerikan kahveleri içerisinde en çok tercih edileni olmuştur. La Minita, La Minita çiftlik evi. Kosta Rika’nın Tarrazu bölgesindeki en iyi bilinen arazi kahvesidir ki, özenle ve titizlikle üretimi yapılan bir kahvedir.

  LUWAK KAHVESİ

  Luwak veyahut misk kedisi gibi memeli hayvanlar kahve meyvelerini yer, sindirir ve sonra dışkılayarak dışarı atar. Hayvanın mide asidi meyve kısmını sindirse de kahve çekirdeği korunur. Bu çekirdekler toplanır Kopi Luwak adıyla satılır. Dünyanın en pahalı kahvelerinden biridir. Çünkü, kahvenin tadı hayvanın sindirim ve boşaltım süreçleri esnasında farklılaşır ve çok az miktarda elde edilebilir.

  Kategori:
  Haber · Makale

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir