Dünya’nın En İlginç 5 Mezar Yapısı

  7 sene önce yazıldı. Yazar:

  Dünyada bir çok din ve inanış var ve bu inanışlar mezar yapılarına da yansımış durumda. Tabi ki coğrafi şartların da etkisi büyüktür.Mimarların yerel kimlikten çok uzakta olmayan bir yaşayış tarzlarıyla daha etnik tasarımlar çıkarabilecekleri görüşüne katılmayanlarımız yoktur umarım.İşte birbirinden ilginç mezar yapıları..

  Krallar Vadisi (Mısır)

  Mısır’da bulunan Krallar Vadisi dünyanın bilinen en eski arkeolojik alanıdır. 1922′de keşfedilen buradaki mezarlarda Firavunlar bulunuyordu. Lahitler açıldığında içerisinde zehirli gazlar bulunduğu ortaya çıktı. Bu gazlar lahitleri açanların zehirlenmesine neden oldu.

   

  Tana Toraja (Endenozya)

  Dünyanın en karmaşık cenaze törenlerinin düzenlendiği yer. Birisi öldüğünde cenazesine bütün şehir katılırdı. Cenaze törenleri günlerce hatta aylarca sürerdi. O tarihte yaşayanlar ahiret hayatının kademeli olarak başladığına inanırdı.

   

  Sedlec Ossuary (Çek Cumhuriyeti)

  Katolik kilisesi’ne bağlı olan bu küçük şapelin son derece ilginç bir özelliği, dünya çapında pek çok kişinin kendisinden haberdar olmasını sağlıyor. Şapel, döşeme ve dekorasyonunda kullanılan 40 bin kadar insan iskeleti ile tanınıyor.

   
  Capuchin Catacombs (İtalya)

  İtalya’nın Sicilya bölgesinde bulunan ve 16. yy’da kurulan kilisede bulunan rahipler 19.yüzyıla kadar görülmedik bir uygulama başlattılar. Ölülerin mumyalayarak bir kısmını raflara dizen rahipler bazılarını da duvarlara astı. Kasabanın önemli ve zengin insanlarının giysileri her yıl yenilenirken fakirlere dokunulmadı.

   

  Highgate Mezarlığı (İngiltere)

  Bu mezarlığın belki de en inanılmaz özelliği her yerinin ağaçlarla kaplı olmasıdır. Mezar taşları ve heykeller, yabani çiçekler, sarmaşıklar ve dev ağaçların arasında adeta saklanmışlardır. Bu durumu düzeltmek için pek çok grup bölgede çalışmışsa da özellikle sadece turla gezilebilen mezarlığın batı yakası hala oldukça vahşi durumdadır. Pek çok Viktorya dönemi ünlüsünün yaşadığı bu mezarlığın en önemli sakini ise Karl Marx’dır.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir