Dünya’nın En Eski Tapınağı ”Göbekli Tepe” İstanbul’a Geliyor

  8 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Doğuş Grubu’nun ana sponsorluğunu üstlendiği “Göbekli Tepe Tanıtım Projesi”nin ilk ayağı olarak hayata geçirilen Sergi, 12 bin yıllık eserlerin seramik baskı fotoğraflarıyla ziyaretçileri hayran bıraktı.

  1995’ten bu yana kazıları devam eden, “Dünyanın En Eski Tapınağı Göbekli Tepe”den çıkan eserlerin fotoğraflarından oluşan ve Doğuş Grubu’nun ana sponsorluğundaki Göbekli Tepe Tanıtım Projesi kapsamında hayata geçirilen Göbekli Tepe Sergisi, Şanlıurfa Vali Kemalettin Gazezoğlu Kültür ve Sanat Merkezi’nde ziyarete açıldı. Serginin açılışı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından yapılırken, Göbekli Tepe Tanıtım Projesi’ne katkılarından dolayı Doğuş Grubu’na teşekkür plaketi sunuldu.

  Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç ve Şanlıurfa Belediye Başkanı Eşref Fakıbaba’nın da katıldığı açılış büyük ilgi gördü. 30 Kasım’a kadar açık kalacak sergi, 2014 Şubat’ta ise İstanbullularla buluşacak.

  12 bin yıl öncesinde nasıl tasarlandığı hala cevap bulamayan ve Mısır Piramitleri’nden 7.500 yıl ve İngiltere’deki Stonehenge’den 8.000 yıl önce inşa edilmiş olan Göbekli Tepe kazı alanında bulunan eserlerin seramik baskılı fotoğraflarından meydana gelen sergi, geçmişi günümüze taşıyor.

  Orjinal hallerini birebir yansıtacak şekilde kabartmalı etkiyle seramiklere basılan ve özellikle hayvan figürlerinin yer aldığı sergide 25 eser yer alıyor. 30 Kasım’a kadar Şanlıurfa’da ücretsiz gezilebilecek Göbekli Tepe Tanıtım Projesi’nde yer alana sergi Şubat 2014’te ise İstanbul’da görücüye çıkacak. Bunun yanında iki dilde hazırlanan web sitesi, bilgilendirici sosyal medya hesapları bulunan proje, Türkiye’nin tanıtımı için de önem taşıyor.

  Biraz uzun ama izlenesi bir ”göbeklitepe” belgeselini de izlemenizde fayda var..

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir