Dünyanın En Büyük 10 Şehir Parkı

  10 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Dünyanın en büyük şehirlerini diğer şehirlerden farklı kılan bir özellik de şehirlerin içine kurulmuş parklardır. Bu parklar şehirlerin hem turistik merkezleri hem de akciğerleri olarak yıllar boyunca şehrin havasına değiştiren bir simge olarak öne çıkıyor. Dünyanın en büyük şehir parklarıyla öne çıkan yerler ise şöyle:

  Amsterdam, Voldenpark


  120 dönümlük bir alana yayılmış olan Vondelpark, 1865 yılında açıldı. İlk zamanlar adı Nieuwe Park olsa da daha sonra 17. yy’da yaşamış olan Joost van den Vondel’in isimli yazarın adını aldı. Parkı yılda ortalama olarak 10 milyon kişi ziyaret ediyor.

  Mexico City, Chapultepec Park

  Chapultepec Park, 1695 dönümlük bir araziye yayılıyor ve Mexico City’nin ciğerleri olarak biliniyor. Parka yılda ortalama olarak 15 milyon ziyaretçi geliyor ve parkın geçmişi tarih öncesi Aztec kabilesine kadar dayanıyor.

  Lisbon, Monsanto Forest Park

  Portekiz’in Lisbon kentinde bulunan Monsanto Forest Park 10 km karelik bir alanı kaplıyor. 1934′de yapılan yeniden yeşillendirme çalışmalarında bölgedeki tutuklular ve çiftçiler bölgeyi canlandırmak için çalıştılar.

  Avustralya, Kings Park

  4,06 km karelik bir alana dağılmış olan Kings Park, Batı Avustralya’da yer alıyor. Dünya üzerinde bir şehrin içinde bulunan en büyük parklardan biri olma özelliği taşıyan bu parka bir yıl içinde 5 milyondan fazla ziyaretçi geliyor.

  Vancouver, Stanley Park

  4,04 km karelik bir alana kurulmuş olan Stanley Park, New York’taki Central Park’tan %10 kadar daha büyük. Park 1888 yılında Lord Stanley of Preston adına açıldı ve yılda ortalama olarak 8 milyon ziyaretçi parkı görmek için Vancouver’a geliyor.

  Tokyo, Ueno Park

  1873 yılında açılan Ueno Park, 133 dönümlük bir arazi üzerine yerleşiyor. Batı’daki örneklerinin ardından, Batı medeniyetinden esintiler almak amacıyla Meiji döneminde yapıldı. Yılda ortalama 10 milyondan fazla ziyaretçi bu parkı görmeye geliyor.

  Pekin, Beihai Park

  Çin’in en büyük bahçelerinden biri olan Beihai Park, ilk olarak 10. yy’da inşa edildi ve bir imparatorluk bahçesi olarak hizmet vermekteydi. Park 1925′ten itibaren halkın kullanıma açıldı.

  Moskova, Bitsevsky Park

  18 km karelik bir alana yayılan park Moskova’nın en büyük doğal parklarından biri. Park 500′den fazla bitki türüne ev sahipliği yapıyor. 19. yy’da parkta 33 farklı çeşit memeli ve 78 farklı çeşit kuş türü yaşamaktaydı. Bir de parkın kötü bir geçmişi bulunuyor. 2001-2006 yıllarında seri katil Alexander Pichushkin bu parkı mesken tutmuş ve işlediği 60 cinayetin 59′u bu parkta gerçekleşmişti.

  New York, Central Park

  1857 yılında açılan Central Park, 840 dönümlük bir arazinin üzerine kuruldu. İlk kurulduğunda ise 778 dönümlük bir alanın üzerine inşa edilmişti. Central Park, ABD sınırları içinde en çok ziyaret edilen park olarak da biliniyor ve yaklaşık 37,5 milyon ziyaretçi her yıl bu parkı ziyarete geliyor.

  Chicago, Grant Park

  1,29 km karelik bir alana kurulmuş olan Grant Park’ın adı 1844 yılında Lake Park olarak biliniyordu; ancak 1901 yılında Amerikan Sivil Savaşı’nı yöneten ve ABD’nin başkanı olan Ulysses S. Grant’ın adı parka verildi.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya