Dünya Tasarım Kılavuzu (World Design Guide)

  8 sene önce yazıldı. Yazar:

  Dezeen ‘in prodüktörlüğünü yaptığı bu güzel etkinlik kılavuzu , özellikle yurtdışına seyahat etmeyi seven mimarlar için başucu kılavuzu niteliğinde bir rehber olmaya adaydır.Düzenlenecek olan etkinliğin tarihine göre  , yapıldığı şehre göre ve ismine göre aratılabilecek olması büyük kolaylık.

   Worlddesignguide.com Adresinden siteyi ziyaret ederek sizde kendi ajandanıza notlarınızı ekleyebilirsiniz.

  Bizde de arkitera mimarlık merkezi tarafından benzer bir girişim sergilenmişti hatırlarsanız..Mimarlık almanağı adı altında mimarlık odaklı bir haber deposuydu..Yine merak edenler, mimarlikalmanagi.com adresini de ziyaret edebilirler.

  Peki etkinlikleri takip etmenin , ülke ülke dolaşmanın ve farklı mimari tatların keyfine varmanın güzelliği nedir? .Diye soranlar da olacaktır.

  Bu konuda yapılabilecek farklı şeyler listesi gibi bir listesi bu sorunun müellifine yöneltmek sureti ile aşağıdaki gibi birkaç açıklamayla cevaplanabilir ..

  Bu tarz etkinlikleri takip etmenin faydaları neler olabilir ?

  1. Paralel mesleklerde Dünya’da  , ve Türkiye’de neler oluyor.Bu ikisinin karşılaştırmasını yapma şansı doğuracaktır.
  2. Bu karşılaştırmaya paralel olarak işin maddi yanlarını uygulamaya sokabilecek ortam doğacaktır.
  3. Her işin maddi açıdan düşünülmesi doğru değil , mesleğin gerektirdiği sosyo-dinamik olmak ifadesini yerine getirmiş olunacak..

  Vesaire vesaire..Liste daha çook uzar gider.Mimarlık kültürümüzün yaşatılması ve korunaklı bir yerde saklanması için bu tarz etkinliklere katılmalı ve meslek grubumuzdan arkadaşlarımızı katılmaları konusunda teşvik etmeliyiz.Aksi takdirde ülkemiz için bir mimarlık kültüründen bahsedemeyiz.Böyle bir durumda meslek etkinsizleştirilip , pasifize edilmeye mahkum hale kolaylıkla gelecektir.

   

  Kategori:
  Haber · Makale

  tarafından yorumlandı Dünya Tasarım Kılavuzu (World Design Guide)

  • yine faydalı paylaşımlara devam ediyorsunuz tebrik ederim..

   serhat 2 Mart 2013 11:53
  • Teşekkürler..

   Murat ERÇELEBİ 3 Mart 2013 13:54
  • Kesinlikle çok güzel bir girişim olmuş..Web girişimleri bu gibi faydayı ön planda tutan şeylerden olunca herşey harika oluyor.Nerede ne tarz etkinlik ve yarışma var haberimiz olabilmesi için artık eskisi gibi internette vakit öldürmeyeceğiz.Mimarimedya ve Worlddesignguide.com gibi sitelerden anlık hareketleri görebiliyoruz..Birinin fedakarlık yapıp bunları güncellemesi aslında mimarlık kültürünün gelişmesi ve değişmesi için aracılık sağlıyor.

   Esra_CD Mimarlık 5 Mart 2013 14:08

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir