Dünya Mimarlar Günü Etkinlikleri Kapsamında Akademisyen Çevrelerden Açıklamalar

  9 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  TMMOB’a bağlı Kocaeli Mimarlar Odası, Mimarlar Haftası ve 5 Ekim Dünya Mimarlar Günü nedeniyle Mimarlar Odası tarihi taş binada bir konferans düzenledi. Konferansta konuşmacı olarak KOÜ Mimarlık Fakültesi Yardımcı Doç. Dr. Murat Uluğ yer aldı. Konferansa Kocaeli Mimarlar Odası Başkanı Arsal Arısal, Kocaeli Mimarlar Odası yönetiminden Mehmet Kozcağız, Füsun Yılmaz Demir, Didem Ertan Bilgiç, Kocaeli Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Eski Dekanı Kamuran Öztekin ve Kocaeli Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileri de katılım gösterdi.  

  DENİZİ FARK ETTİM

  Konferansta konuşan KOÜ Mimarlık Fakültesi Yardımcı Doç. Dr. Murat Uluğ aldı. Uluğ, ”Tren yolculuğunu çok severim. Tren ile yolculuk yaparken İzmit’ten geçerdim. Trenden apartmanları seyrederdim. Kentin ruhu denilen şey oymuş meğer. Bir yıl İstanbul Nişantaşı’ndan buraya geldim, gittim. Buradaki hocalık serüvenime böyle devam etmeyi düşündüm. Sonra Değirmendere’ye taşınmaya karar verdim ve bir hafta içerisinde taşındım. İzmit’i treni ile ünlü şehir diye bilirken buradaki denizi fark ettim” ifadelerini kullandı.

  KENTTE KIYI ÖNEMİ YOKTU

  Uluğ, “İstanbul’un denizi bana ait olamazken Değirmendere benim denizim oldu. Yürüyüş yolunda yürüdüğün dakika şehir seni başka bir yere götürüyor. Burası bir kıyı kenti. Ancak burada deniz manzaralı bir ev kavramı yoktu. İstanbul’da karşı dairenin camından yansımalı manzaralı ev denilince fiyat artar. Gelin ötesini siz düşünün. Artık kent yavaş yavaş kıyı özelliğini kazanmaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.

  MİMARLIK TASARIM DÜNYASIDIR

  Uluğ sözlerini şöyle sonlandırdı: “Uzun vadede ise tren yolunu yukarı aldık ve aşağıya bir kara yolu yaparak sahil yolu oluşturduk. Bu da kenti vatandaşla buluşturacak bir projeydi ve iyi sonuçlar aldık. Bazı önerilerimiz dikkate alınmadı. İnsanlar kendi kafalarında oluşturduklarından başka projeleri kabul etmedi. 1996’da mimarlık dergisi çıkarttık. Dergiye ciddi yatırımlar yaptık. Yaklaşık 12 sayı bir dergiydi. Önümüzdeki 10 yılın projelerinden bahsettik ama biz hala mimarlık değerlerinden bahsediyorduk. Bazen dergiler iade ediliyordu ama biz bu dergiyi çıkartma zorunda hissettik kendimizi. Bunu parasız kalarak yaptık. Aradan 10 yıl geçti ve hakikaten orada yazdıklarımız gerçekleşti. Mimarlık geleceği inşa eden bir tasarım dünyasıdır.”

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya