Dubai’nin Yeşil Yıldızı

  1 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Perkins Eastman MegaStar’ı tasarlarken sürdürülebilirlik ile yeniliği birleştiriyor.

  MegaStar karma kullanımlı merkez, Dubai’de bir dünya markası olan 2,5 milyon metrekarelik küresel bioteknoloji ve araştırma parkı DuBiotech Araştırma Parkı içerisinde 100 bin metrekare faaliyet alanı olan son teknoloji ürünü bir gelişim.

  Bioteknolojinin dünyada önde gelen entelektüel yatırımların başında yer aldığını fark eden uluslar arası mimarlık ve tasarım firması Perkins Eastman, bioteknoloji sektöründen herkesin katılıp işbirliği yapabileceği ve fikir alışverişinde bulunabileceği bir çevre arayışına girmiş. Sonuçta ortaya çıkan geniş ve dinamik iş ağı ve misafirperverliğiyle MegaStar’da 280 odalı bir otel, 550 daire, bir balo salonu ve toplantı merkezi ile alışveriş merkezi yer almış olacak. Bu birimler bir araya geldiği zamanda, iş birliği ağları ile zengin bir çevre ve bioteknoloji ve ilaç sektörleri ve uzmanlarına alan sağlayacak.

  Projenin en temel özelliği olan kule, araştırma parkı ve merkeze giriş teşkil etmiş olacak. Bina ve çevresi, geri dönüşüm faaliyetleri ve kullandığı alternatif enerji ile yenilikçi teknoloji ve yeşil tasarımın birleşimi şeklinde ortaya çıkıyor. Ayrıca yeşil birimler arasında bina içi ve dışında kuledeki çimlendirilmiş teras, yeşil çatı, çatı pencereleri, girintili balkonlar ve çift katlı cephe gibi pasif güneş enerjisi stratejileri de yer alıyor. Çift katlı cephe aynı zamanda ışık kirliliğini azaltırken bina içinde doğal hava akımını da sağlıyor.

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Mimari Medya