Doğayı Örnek Alan Bir Anaokulu

  5 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Okul öncesi eğitim gelecek okul ve eğitim hayatı için yol gösterici bir harita gibidir. Çocuklar yeteneklerini belirlemede, arkadaşlık bağlarını kurmada, kavramsal boyutta düşünmekten, bazı alışkanlıkları edinmeye kadar her şeyi burada öğrenir. Örneğin çocukları hamur olarak nitelendirirsek hamura şekil vereni aile, okul hayatını da fırın olarak aktarabiliriz. Çocukların algısal ve kavrama güçlerinin yoğun olması onların doğaya karşı daha duygusal, ilgili ve hassas yaklaşımda bulunmalarını sağlamaktadır. Onlar daha deneysel ve somut birtakım şeylere ilgi duymaktadırlar. Örneğin bir ağacın tohumunu dalında görmektense ona dokunmayı tercih ederler. Bu sebepten günümüzde çoğu okul öncesi eğitim veren kurumda hobi bahçesi adı altında minik bahçeler tasarlanmıştır.

  Yurtdışında ise bazı okullar işi bir tık ileriye götürerek hem ekolojik hem sürdürülebilir nitelik taşıyan, öğrencileri tarıma yönlendiren projeleri hayata geçirmişlerdir. Vietnam’da projesi tamamlanan mimari ve peyzaj kullanımında çok başarılı olan anaokulu 500 okul öncesi çocuğa eğitim vermektedir. Büyük bir ayakkabı fabrikasının yanında yer alan okul “Vo Trong Nghia Architects” tarafından tasarlanmıştır. Günümüzde doğal kaynakların giderek azalması, tarım alanlarının daralması, kentlerde yeşil alanların azalması, sürdürülebilir kaynaklarının kötüye kullanımı gibi birçok nedenden ötürü okullarda ve binalarda ekolojik çözümlere gidilmektedir. Bu projedeki amaç çocukların yeşil alana kavuşmasını ve doğayla olan uyumlarını kaybetmemelerini sağlamaktır. Kavisli şekilde tasarlanan anaokulu binası eğimli çatılarla estetik, işlevsellik ve bitki ihtiyacını karşılama konularında ustaca planlanmıştır. Çocukların bu yeşil çatılarda yetiştirdikleri sebzeler öğretici yönlerini açığa çıkartırken aynı zamanda bu çatılar eğitici ve eğlenceli olarak oyun alanı olarak da kullanılmaktadır. Binanın planlaması tamamen doğaya uyum içerisinde ekolojik faktörler göz önüne alınarak ve mikro klima etkisi yaratılarak oluşturulmuştur. Örneğin farklı yöne bakan sınıflar doğal ışığı yakalama konusunda çok başarılıdır.

  Tüm alanın yeşil dokuya sahip olması çocuklara mekân ruhunu ve çevreyle uyumu kavratma konusunda çok başarılıdır. Bu tasarım farklı bir aktivite alanı olma, kent dokusuyla bütünleşme, sürdürülebilir kaynakların devamlılığı ve ekolojik boyutta düşünebilme-öğrenme konularında çocuklara kılavuz niteliğindedir.

  Kaynakça: https://www.architectural-review.com/today/farming-kindergarten-in-vietnam-by-vo-trong-nghia-architects/8673660.article

  Kategori:
  Kısa Kısa

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya