Doğaya Saygıyla Başlayan Bir Tasarım

  4 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Yaşam şartları ve kalitesinin artması insanların günlük hayattaki faaliyetlerini de etkiler boyuta ulaşmıştır. Günümüz insanı daha dışa dönük, doğayla uyumlu, ekosistemi bozmayan sistemler üzerinde çalışmaktadır. Yapılan tasarımın bir amacı olması ve o amaca ulaşmasını sağlamak önemlidir. Bir diğer önemli faktör ise tasarım yapılırken sürdürülebilir olması veya geri dönüştürülebilen malzemelerden yapılması gelecek için birer kalıcı miras niteliği taşımasıdır.

  Tasarımlarda kullanıcı istekleri çok önemlidir. Fakat asıl dikkat çekilmesi gereken madde çevreyi bozmadan, yapay etkilerden uzak, peyzajı tahrip etmeden yapılan tasarımlardır. Yok olan ormanlar ve orman yangınları, bilinçsizce yürütülen maden çalışmaları, peyzajın tahrip edilip terk edildiği alanlar yaşadığımız çevreye yaptığımız her bir zarar bize tonlarca yük olarak geri dönmektedir. Bunu önlemenin en önemli adımı bu alanları peyzaj onarım kriterinde değerlendirip onararak tekrar kullanılır hale getirmek veya doğal yapıyı baskılamadan, doğanın içinde oluşturulan tasarımlarla mümkün olmaktadır.

  Mimar Junya Ishigami’nin, Japonya’da tasarladığı su bahçesi anlatılanlara en güzel örnektir. Bu alan önce orman, daha sonra pirinç tarlası olarak kullanılmış pirinç tarlasından sonra da alanı çayırlar kaplamıştır. Ishigami otel için alan gereksinimi duyulduğunda ağaçları kesmek yerine onları bu çayırlara taşımayı önermiş ve kabul ettirmiştir. Her bir ağacın karakteristik özellikleri tek tek listelenmiştir. Büyük dikkatle hazırlanan projede yosun, ağaç ve su öğesi başroldedir. Oluşturulan göletlerdeki su kütlelerini dengelemek için sulama sistemi kullanılmıştır. Bu göletlerin oluşturulma nedeni ise ağaç ve göletlerin arasındaki boşlukların dolması için filtrelenen güneş ışığının yansımasını en kolay şekilde sağlayabilmektir.

  Bu bahçede gezinirken ağaçların ve doğanın değişimine şahit olabilirsiniz. Her mevsim farklı bir renge ve şekle bürünen ağaçlar ziyaretçilere adeta bir fotoğrafın içindeymiş hissi vermektedir. Doğal manzara ve patikaların oluşturduğu bütünlük cezbedicidir. Doğa aşığı olan Ishigami bu bahçe için daha önce görülmemiş yeni bir doğa demiştir. Farklı yapısı, manzarası, peyzajının sade ama çekici olması bu projeyi üst sıralara taşımaktadır. Doğaya saygı gösterilen bu tasarımın sadece mimarlara değil herkese örnek olacağı bir gerçektir.

  Kaynakça: https://www.metalocus.es

  Kategori:
  Haber · Makale

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya