Doğanın İnsanlarla Etkileşimi: Pembe Ev

  2 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Proje Özellikleri

  Proje Adı: Pembe Ev

  Mimar: 23o5Studio

  Proje Yeri: Long Xuyen, Vietnam

  Proje Yılı: 2019

  Proje Alanı: 290 m2

  Site alanı: 257 m2

  İnşaat alanı: 145 m2

  Baş Mimar: Ngô Việt Khánh Duy

  Tasarım Ekibi: Hưng Trần, Nguyễn Minh, Võ Thanh Linh, Phạm Đức Minh

  İç Tasarım: 23o5 stüdyo ekibi, Host Father Workshop

  Pembe Ev, Vietnam’ın batısındaki Long Xuyen’de 23o5 Studio tarafından tasarlanan bir konut projesidir. Mimarlar doğanın ve insanların bir arada olduğu bir yaşam alanı tasarladılar.

  Çeltik tarlaları ve kırsal ev yaşam tarzının bir mahalle ortamı ile birleştiği, bir konut projesi: pembe ev…

  Yaşam ve dinlenme alanları boyunca dağılmış yeşil ağaç parçalarıyla oluşturulan ve adete ağaç filtresi işlevi gören boşluklar, hava sirkülasyonunu en üst düzeye çıkararak konut ünitesine hoş bir atmosfer sağlar.

   Ana ideoloji, çağdaş yaşam ortamındaki ışık ve geçişlerden yararlanmaktır.

  Yakınlık-Gizlilik ve Güvenlik, Genişleme-Keşif, Sakin-Yaşam ve uzamsal duyumlar bu evde gelişmeye devam ediyor.

  Salon ve mutfak gece gündüz ışık geçişinin gerçekleştiği havuza açılıyor. Bu tasarım, planın dikey ekseni boyunca düzenlenmiştir.

  Her yatak odası kendi alanına ve farklı bir atmosfere sahiptir.

  Bu pembe evin her köşesi, doğal çevreyi düşünmek ve takdir etmek için tasarlandı.

  Bir yaşam alanı düşünürken, her zaman huzur, sessizlik ve mahremiyet kavramlarına bağlıyız.

  Projenin ve konutun etrafındaki ortamın teması katı bir form iken, mekan homojen bir malzeme ile birkaç katmana bölünmüştür – İç ve dış mekanlarda kullanılan Granit ikisi arasındaki sınırları kaldırır. 

  Alanlar, kullanım amacına ve o alanda gerçekleştirilen her aktiviteye göre özel olarak tasarlandı.

  23o5 tasarım ekibi, yerel mimariden tanınabilir yönleri dikkatle inceledi ve bu faktörleri mimari tasarım süreci boyunca dikkate aldı.

  Proje, mekanlar arasında iç-dış mekan ilişkisi kuracak şekilde tasarlandı. Duvarların sağlam, açılı kütlesi, gökyüzüne bakan geniş dairesel açıklıkla mükemmel bir şekilde dengelenmiştir.

  Bu açıklık, günün her anında gökyüzünün geçişlerini çerçeveleyen pitoresk bir görüntü oluşturur. Gün ışığından dramatik gün batımına kadar, gökyüzünün çeşitli tonları bu çerçeve aracılığıyla yakalanır ve görsel olarak erişilebilir hale getirilir.

  Doğal bitki örtüsü ve insan yapımı su özelliklerine sahip çevre düzenlemesi çevrenin kalitesini artırmaktadır. Bu mimari elemanlar fiziksel ve psikolojik olarak kullanıcılara fayda sağlamaktadır.

  Geleneksel bir Vietnam evinin bileşimi, eski dini inançlara dayanan ilkeler doğrultusunda simetri ve dengeyi takip eder. Evdeki odalar dikdörtgen, kare vb. gibi geometrik şekilleri içerir ve bu ev planının temel bir birimidir. 

  Bu proje, çeşitli geometrik şekillerin mükemmel şekilde dengelenmiş bir kompozisyonu ile geometrik uyumu takip ediyor. Ev, yapay çevre ve doğal çevre açısından da simetri ve denge kavramını korur. Her iki atmosfer de mükemmel bir şekilde bir araya gelerek rahatlama hissi veren alanlar oluşturur.

  Kaynak: worldarchitecture.org

  Mekanların planlaması yapılırken her bir iç mekanın bol miktarda doğal ışık alması ve aynı zamanda doğa manzarasına sahip olması sağlandı. Ahşap çift katlanır kapılara sahip her yatak odası, kişisel bir doğal atmosfer sağlamaktadır. Bu tasarım, doğal manzara için bir çerçeve işlevi görür.

  Tasarım ekibi, eve minimalizm karakterini veren sınırlı bir renk ve malzeme paleti kullandı. Aynı çeşit granit kullanılması, mekanın sürekliliğini hissettirir ve tüm projede tekdüzeliği korur. Bu ince malzeme, zıt parlak yeşil çevre düzenlemesi ile geliştirilmiştir.

  Kaynak: arch2o.com

  Bu mimari yapı, eski yerel tasarım ilkelerini takip eden ve onu modern bir yaklaşımla geliştiren son derece gelişmiş bir vizyon örneğidir.  

  Havuz, doğal ışık ve etrafındaki küçük bitki ve ağaçları ile iç mekanlara dış mekanın huzurunu getirir. Proje, duyusal mimari olarak kategorize edilebilir, çünkü mekanların organizasyonuna gösterilen özen, tasarımın kullanıcılarla etkileşime girmesine izin verir. 

  Kaynak: worldarchitecture.org

  Pembe ev’ in duyusal tasarım yaklaşımı, onu kullanıcılarla etkileşime sokar ve doğanın iç mekanlarla olan yakınlığı aracılığıyla kullanıcı deneyimlerini geliştirir.

  En son mimari gelişmeler hakkında daha fazla bilgi için MimariMedya.com’a gelmeye devam edin .

  Ayrıca, günlük güncellemeleri almak için bizi sosyal hesaplarımızdan takip edin ve site bildirimlerini açın. 

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya