Doğal ve Yapay Dokunun Bütünleştiği Bir Bahçe

  9 ay önce yazıldı. Yazar:

  Peyzaj mimarlığında geçmişten beri süregelen bahçe tasarımlarında öne çıkan detayları kullanılan bitkiler ve program elemanları oluşturmaktadır. Tasarımda sürekliliği sağlamak onu geleceğe aktarmanın en başarılı yoludur.Tasarım sürecinde alanın konforu, uyumu, psikolojik etkisi, estetik yönü gibi seçenekler mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Azalan yeşil alanların yerine kentlerde büyük ölçekli bahçeler tasarlanmaktadır. Bu bahçelerde kullanıcılara her açıdan huzurlu hissedebilecekleri alanları tasarlamak çok önemlidir. Bu amaçla tasarımlarda kriter belirlerken kullanıcı yaş grupları göz önünde bulundurulmalıdır.

  ‘City Garden Kempkensberg’ şehrin tam ortasında konumlandırılmış şehir hayatı ve metropolun iş yoğunluğuna da uyum sağlamış başarılı bir tasarım olarak önümüze çıkmaktadır. 90 metre yüksekliğinde bir ofisin 11.000 m²’lik otoparkının bodrumundaki bu bahçe çeşitli bitki türlerinin bir arada kullanılması ve tasarımdaki çizgilerin farklılığıyla kendini ortaya koymaktadır.İş merkezi olmasının da getirdiği yoğun sirkülasyon alanda sürekli bir ziyaretçi potansiyelini artırmaktadır. Kullanıcılar için ayrıca bir dinlenme alanı tasarlanmıştır.Ulaşım kolaydır ve genel aks basit ve çizgiler kavislidir. Sirkülasyon alanın odak noktasıdır ve ulaşımı her alana kolaylaştırmaktadır.Bu da kullanıcılara, keşif yaparken alanda 360 derece bir manzara etkisi sunmaktadır. Çatı bahçesi niteliğindeki bu alanda su öğesi geniş yer kaplamaktadır. Tasarımda, bitkisel tasarım ve suyu uyum içerisinde kullanmak hem estetik yönün güçlü olmasını hem de bitkisel tasarımdaki canlılığı yansıtmaktadır. Rüzgarı önlemek amacıyla mukavemeti yüksek ve güçlü bitkiler seçilmiştir.

  Bitkisel tasarımda renklerin öne çıkması kullanıcıları psikolojik açıdan pozitif yönde etkilemektedir.Çok yıllık bitkiler, uzun boylu ağaç ve çalılar, mevsim bitkileri ve çiçek renklerinin vurgu yapııldığı,çarpıcı tonlardaki bitkilerin seçilmiş olması ayrıca tasarımı başarılı kılmaktadır. Yeşil dokunun güçlü bir şekilde hissedildiği bu bahçede aynı zamanda yağmur suyu depolanarak drenaj sisteminde kullanılmaktadır. Bu da bahçeyi sürdürülebilir tasarım ilkesine dayandırmaktadır. 200 türün kullanıldığı doğal yapıya saygı duyularak oluşturulan bu tasarım canlılığı ve ritmi aktif bir bahçeyi kent hayatına kazandırmıştır.

  Bahçe aynı zamanda ekolojik yapıya uygunluğu ve doğal bitkilerin seçimiyle de alandaki eko-doğal yapıyı canlı tutmaktadır.

  Kaynakça: https://landezine-award.com/lodewijk-baljon-landschapsarchitecten/

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir