Doğal ve Kültürel Etkilerle Yükselen Yenilikçi Bir Tasarım Örneği

  12 ay önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Tasarımlarda farklı olgu ve öğeler kullanılması o tasarımın bir adım öne çıkmasını sağlamaktadır. Alışıla gelmişlikten öte estetik yönün vurgu yapıldığı tasarımlar farklılık yaratma konusunda oldukça başarılıdır. Doğadan ilham alınarak yapılmış bir tasarım mekanın ekolojik yapısıyla da uyum içinde olmalıdır.

  Kent yaşamının dinamikliğinin yansıtıldığı tasarımlardaki aktiflik kullanıcıları da bu şekilde eğriltmektedir. Aktif kullanılan alanların en önemli özellikleri “güvenilirlik, ulaşım kolaylığı ve kullanıcılara sunduğu imkanlar”dır. Metro istasyonu üzerine tasarlanan “Sky Tree” Wuxi’deki kent yaşamından ilham alınarak hayata geçirilmiş bir projedir. Geleceğe yönelik tasarım amaçlanmış, geleneksellik arka planda bırakılmıştır. Metro istasyonun üstünde yer alması sirkülasyon etkisinin artmasına ve kullanıcıların çeşitlenmesine neden olmuştur. Amaçlanan imge ise kullanıcılara rekreasyonel faaliyet alanlarının dışında mental olarak etkilenebilecekleri alanlar yaratılmak istenmesidir. Yaş grupları da göz önüne alınarak hem fonksiyonel hem de estetik alanlar oluşturulmuştur. Estetik açıdan çizgi, doku ve renkler hemen ön plana çıkmaktadır. İnformal ve kavisli çizgilerle alandaki canlılık sabitlenmiş, doku olarak kolay algılanabilirliğe dikkat çekilmiştir. Renklerin çeşitliliği daha çok bitkiler ve çiçek renkleri üzerinde kullanılmıştır.

  Dinamikliği sağlamak amacıyla tasarlanan alanın ortasında bulunan gölet tasarım için en büyük odağı sağlamaktadır. Su öğesinin durgun yapısı ve kullanılan fıskiyelerin hareketliliği uyum içindedir. Kültürel bazı öğelerinde alanda yer alması ekolojik ve kültürel açıdan tasarımın desteklendiğini göstermektedir. Çocuk oyun alanındaki renklerin seçimi, kullanılan bitkiler ve program elemanlarındaki minimalistlik zemin kaplamasında da kendini öne çıkarmayı başarmıştır.

  Yeşil alan çerçevesi kapsamında oldukça baskın bir doku etkisi görülmektedir. Uzun boylu ağaçlar ve herdem yeşil çalılarla desteklenen bitkisel tasarım da vurgu çiçekli bitkilerle sağlanmıştır. Mekandaki aydınlatma seçimi doğadan ilham alınarak tasarlanmış karahindibalardan yana olmuştur. Tasarıma uyum sağlayan bu öğe aynı zamanda estetik yönlüdür. Mekanda birçok alanda farklı öğeleri ve tasarımları görmek mümkündür. Ama bu aksine karışıklığa neden olmak yerine ahenkliği sağlamıştır.

  Her açıdan farklı dokunuşlara sahip olan bu tasarımda en önemli detay ise kente ayak uydurmuş dışa dönük bir tasarımın bizi karşılıyor oluşudur.

  Kaynakça: https://worldlandscapearchitect.com/sky-tree-waterlily-studio/

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir