Doğadan İlham Alınmış Bulut Oyun Alanı Tasarımı

  1 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Çocuk oyun alanları peyzaj mimarlığında özgün tasarımlarıyla öne çıkmaktadır. Genel anlamda çocuk oyun alanları geleneksel veya modern özellikte tasarlanmış olabilir. Çocuk oyun alanı tasarımında belirlenen birkaç kriter vardır ve bu kriterlerin göz önünde bulundurulması gerekir. En önemli kriterlerin başında güvenlik, yaş gruplarına göre tasarım yapılmış olması, bitki seçimi vb. gelmektedir.

  Çocukların motor becerilerini geliştirebilmelerine katkı sağlayan çocuk oyun alanları sosyalleşme niteliğinde de çocuklar arası iletişimi sağlamaktadır. Keşfetme, zıplama, koşma, farklı oyunları oynama çocuk oyun alanlarının yaş gruplarına ayrılmasında önemli olmuştur. Her yaş grubunun enerji ve aktivite alanlarının farklı olması oyun alanlarındaki program elemanlarının da çeşitliliğini sağlamaktadır. Macera odaklı yönlerin geliştirileceği oyun alanları çocuklarda ilgi ve becerinin gelişmesine katkı sağlamaktadır.

  İstanbul Marmara forumda çatı bahçesine tasarımı gerçekleştirilen çocuk oyun alanı öncelikle renkleri ve farklı şekil, dokusuyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Onlarca baloncuklu yapının üst üste bindirilerek renklendirilmesini anımsatan bu oyun alanında her bir yapıyı kullanabilme amacına ulaşılmaktadır. Yüksek tavanlı tırmanma kuleleri, kaydırak ve birçok farklı tasarımdaki oyun elemanı çocuklara hitap etmektedir.

  Zeminde yumuşak malzeme seçimi yüksek alanlardan kaynaklanan yaralanmaları da önleyecek şekilde tasarlanmıştır. Çocukların hayal dünyasını geliştirmede çok önemli bir unsur olan renkler bu tasarımda başarılı bir şekilde karşımıza çıkmadır. İç strüktür yapısı bal peteği şeklinde olan baloncukların yansıttığı renkler gökkuşağı etkisi oluşturmaktadır. Farklı olarak oyun alanlarının dış cephesini kaplayan beyaz renk yağmur yağdığında griye dönüşmektedir. Ebeveynlerinde kolay ulaşabileceği bir alanda yer alan Bulut Oyun Alanı kullanım açısından oldukça rahat ve kolay envanter açısından da zengin aynı zamanda da estetik bir yapıya sahiptir. Geleceğe dönük fonksiyonelliği de içine alan bu çocuk oyun alanında modern bir oluşum gözlenmekte ve geleceğe yönelik bir tasarım olarak dikkatleri üzerine çekmektedir.

  Sürdürülebilir peyzaj ve çocuk oyun alanları kapsamında değerlendirilmesi, renklerin doğru kullanımı ve kullanıcıların enerjilerinin hedef alınması adına çocukların her türlü gelişimine katkı sağlayan başarılı bir tasarımdır.

  Kaynakça: https://www.archdaily.com/939901/marmara-forum-cloud-playground-carve

  Kategori:
  Kısa Kısa

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Mimari Medya