Doğa Koşullarına Karşı Koyan Mimari

  6 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  OFIS, Slovenia’nın Kanin Dağlık Bölgesi’nde inanılmaz hava şartlarında dağcıların sığınma ihtiyaçlarını giderecek kompakt bir kabin tasarlamıştır. 

  OFIS mimarları, Slovenia’daki Kanin Dağı’na inanılmaz hava koşullarında dağcıların kullanabileceği kompakt bir kış kabini inşa etmiştir. 9 kişinin barınma ihtiyacını giderecek biçimde tasarlanan strüktür, aynı zamanda dağcıları rüzgar, tipi ve toprak kayması gibi sıra dışı doğa olayları ve hava şartlarından korumaktadır.

  OFIS mimarları, kış kabininin tasarım sürecinde yapı mühendisleriyle işbirliği yapmıştır. 

  OFIS mimarlık ofisi, çeşitli yapı mühendisleriyle çalışarak ahşap kabuğun bir ucunu çıkma biçiminde tasarlanmıştır. Bölgeye yalnızca tırmanarak ya da helikopterle erişim sağlanmıştır. Modüller ve yükler maksimum ağırlık ve denge limitlerine bağlı olarak hazırlanmıştır. Kabinin içerisinde bulunduğu zor şartlar sebebiyle stabilitesi sağlanıyorken doğal kaynakların korunmasına özellikle özen gösterilmiştir ve kayalık arazi üzerinde minimal bir etki yaratılması planlanmıştır.

  Kabinin iç tasarımı, üç farklı dinlenme platformundan oluşmaktadır. Mütevazı iç mekanda bulunan platformlar, harika bir vadi manzarası açılan geniş cam pencere yardımıyla sade ama aynı zamanda eşsiz bir deneyim vaat etmektedir. Proje, sıra dışı ve zor şartlar amacıyla geliştirilen mimari çalışmalara yönelik olarak tasarlanmıştır. Bovec’in küçük bir kasabasının sınırları içerisinde yer alan Kanin dağlık bölgesinin tercih edilmesinin sebebi ise hem Slovenya, hem de İtalya’ya ait muhteşem bir manzaraya sahip olmasıdır.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya