Değişen Kentlere Alternatif Yapılar

  6 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Değişen iklim etkisini en çok dolaylı yoldan bitkiler üzerinde göstermektedir. Dünya’daki birçok orman ve bitki örtüsü üzerinde etkili olan bu iklimsel tahribat kentleri ve insanları da aynı şekilde etkisi altına almıştır.

  Kentlerde nüfusun artmasıyla birlikte meydana gelen çevresel sorunların başında bitkisel yoğunluğun azalması gelmektedir. Nüfusun artması demek bitkisel yoğunluğun yerini betonlaşmanın alması demektir. Doğayla iç içe olan kentlerin zamanla azalması ve buna duyulan ihtiyaç sonunda ortaya çıkan bazı yapılar bu gereksinimleri karşılamaktadır. Yenilenen ve değişen ortamda gelişen kentlere alternatif çözümler sunmak ve realist yaklaşımlar üretmek için tüm dünya da farklı projeler oluşturulup hayata geçirilmektedir. Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak tek amaçtır. Değişen dünya kötü yönüyle en çok doğayı etkilemektedir. Doğal yaşam alanları ve habitatlar daralmakta, bitki çeşitliliği azalmaktadır. Doğal peyzajı kötü etkileyen sebeplerden birisi de yoğun nüfusla birlikte doğal taşıma kapasitesinin artmasıdır. Bunun sonucu olarak yapısal elemanlar artmış bu da bitkisel alanların yapılarla sıkıştırılmasına neden olmuştur.

  House for Trees da bu amaçla yapılan bir projedir. Vietnam’da bulunan bu yaşam alanı insanlara aradıkları eski yaşamı verebilmek için planlanmış ve tasarlanmıştır. Mimarinin ve peyzajın ortak buluşma projesidir. Bazı gerçeklere dikkat çekmek amacıyla da ders veren bir araçtır.

  House for Trees

  Üç farklı nesli birleştirmek ve aralarındaki ilişkiyi güçlendirmek amacıyla yapılan bu konut projesinde asıl dikkat çeken detay yönlendirmenin çok iyi yapılmış olmasıdır. Örneğin farklı bitkisel detaylar kullanılarak alanda bir iletişim mekânı yaratılmıştır. Giriş katında salon bulunmakta ve yemek odasıyla arasındaki bağlantıyı çakıl zeminle birlikle ağaç ve çalılar ayırmaktadır. Yemek odasının bir bölümüne farklı bir alternatif olarak avlu konumlandırılmış, alana ferahlık bir görünüm vermesi için camlardan yararlanılmıştır. Burada daha tropik etki yaratmak amacıyla palmiyeler kullanılmış yönlendirilmesi de yatak odasına yapılmıştır. Ayrıca spa ve çalışma alanı da kullanıma sunulmuştur. Yapıda bitkisel tasarım yapılırken bitkilerin seçimi ve konumuna özellikle dikkat çekilmiştir. Böylece çatının fazla ısınması önlenmiş olup hava sirkülasyonu sağlanmıştır.

  Kaynakça: https://xxi.com.tr/i/bosluklara-dolan-yasam

   

  Kategori:
  Haber · Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya