Cumhuriyetin Mimarı : ”Mustafa Kemal Atatürk”

  10 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Milli egemenlik vurgusu , bağımsızlık mücadelesinin başarıyla neticelenmesi ve getirilen yeniliklerle beraber ülkemizin kalkınması..Onun yaptıklarını anlatacak kapasitede bir kitap henüz yok!..Onun yetiştirip büyüttüğü Cumhuriyet , ancak bizler tarafından yaşatılacak ve korunacaktır..

  Geliştirdiği dahiyane projeler , süper fikirler ve gelişmişlik düzeyine katkı sağlayıcı zihniyeti ile ”cumhuriyetin mimarı : ”Mustafa Kemal Atatürk”  her zaman gönüllerimizde Zirve’nin sahibi olarak kalacaktır.

  mimarlik-haberleriYalan söylemeyeyim bu tabiri ben icat etmedim..Ama ancak bu kadar güzel bir tabir olabilirdi ”cumhuriyetin mimarı” ..

  Türkiye Cumhuriyeti’nin doğum günü de diyebileceğimiz bu güzel 29 Ekim günü , benim değersiz ve sığ cümlelerimin üzerine Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün cumhuriyetle ilgili güzel sözlerini paylaşalım o halde..

  Cumhuriyet, düşünce serbestliği taraftarıdır. Samimî ve haklı olmak şartıyla her fikre hürmet ederiz. Her görüş bizce saygıya değerdir. Yalnız, karşı çıkanlarımızın insaflı olması gerekir. 1923 

   

  Cumhuriyetimiz, öyle sanıldığı gibi zayıf değildir. Cumhuriyet emeksiz de kazanılmış değildir. 1923 (Atatürk’ün S.D.III, s.71)

   

  Cumhuriyet, imkân demektir. Cumhuriyet, yalnızca adıyla bile birey özgürlüğünü aşılayan sihirli bir aşıdır. Görülecektir ki, cumhuriyet imkânları olan her memleket, özgürlük davasında er geç başarılı olacaktır. Cumhuriyet, kendisine bağlı olanları en ileri aşamalara götüren imkânları verir. Bağımsızlık ve özgürlüğüne sahip olan milletler, ilerleme yolunda imkânlara sahip demektirler. O halde cumhuriyet, her alanda ilerlemenin de en belirgin teminatıdır. Cumhuriyeti bu anlamıyla ve bu kapsamıyla anlamak gerekir. (Atatürk’ten B.H., s.45)

   

  Türk milletinin karakterine ve âdetlerine en uygun olan yönetim, cumhuriyet yönetimidir. 1924 (Atatürk’ün S.D. III, s. 74)

   

  Cumhuriyet, ahlaksal erdeme dayanan bir yönetimdir. Cumhuriyet erdemdir. 1925

   

  Memnuniyetle görmekteyiz ki cumhuriyet rejimi, yurdumuzda huzur ve rahatın en iyi yerleşmesini sağlamış bulunuyor. Vatandaşlar ve bu yurtta oturanlar, cumhuriyet yasalarının eşit şartları altında kendileri için hazırlanan özgürlük, refah ve mutluluk imkânlarından en üst derecede yararlanmaktadırlar. 1937 (Atatürk’ün S.D.I, s.377)

   

  Cumhuriyet, yeni ve sağlam esaslarıyla, Türk milletini güvenli ve sağlam bir gelecek yoluna koyduğu kadar, asıl fikirlerde ve ruhlarda yarattığı güvenlik bakımından, büsbütün yeni bir yaşamın müjdecisi olmuştur. 1936 (Atatürk’ün S.D. I, s. 372)

   

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya