Cumhuriyet Tarihinde İnşa Edilen En Büyük Cami’den Son Haberler..

  11 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  İstanbul’un yeni sembollerinden biri olmaya aday, Cumhuriyet tarihinde inşa edilen en büyük cami olma özelliği taşıyacak, Çamlıca tepesindeki caminin yapımı hızla devam ediyor.

  Çamlıca tepesinde yapımı devam eden cami inşaatında birkaç ay sonra minarelergörülebilecek.İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmetleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, Çamlıca tepesinde yapımı devam eden cami inşaatıyla ilgili son durumu  değerlendirdi.

  Caminin yapımına 29 Mart’ta hafriyat çalışmalarıyla başlandığını anlatan Külünk, bugüne kadar yüzde 95’lik kısım olan 700 bin metreküp hafriyat çıkarıldığını ifade etti.

  Külünk, hafriyat çalışmalarının akabinde yaklaşık 30 bin metrekare civarında alanda temel çalışmalarına başladıklarını belirterek, şu bilgileri verdi:

  “Camimiz 4 ana bloktan yani A, B, C ve D olarak tariflediğimiz 4 bloktan oluşmakta. Bu bloklardan şu anda A bloğumuzun hafriyatının yüzde 70’i alınmış durumda, temel çalışmaları devam ediyor. B bloğumuzun 4., C bloğumuzun 3. katındayız, D bloğumuzun 1. katını yapmaktayız. Kaba inşaat olarak yaklaşık 125 bin metrekarelik alanda inşaat çalışmamız var. İnşaattaki fiziki gerçekleşme yüzde 20’nin üzerine çıkmış durumda.”

  Hafriyat çalışmalarının hacminin büyüklüğüne dikkati çeken Külünk, hafriyat olmasaydı şu anda fiziki gerçekleşmenin yüzde 50’sini rahatlıkla geçmiş olabileceklerini dile getirdi.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya