Çuhadaroğlu Aluminyum’da ABD’ye Açılıyor

  6 sene önce yazıldı. Yazar:

  Yurtiçi ve yurtdışında birçok prestijli binanın cephe süslemesini yapan Çuhadaroğlu, 2016’da 4 kıtada 25 ülkede hizmet vermeyi hedefliyor. Şirketin hedef pazarları ise ABD ve Güney Afrika.

  Türkiye’nin alüminyum doğrama sektöründeki en eski firması Çuhadaroğlu, 2016’da 4 kıtada 25 ülkeye hizmet vermeyi hedefl iyor, şirketin yeni rotası ise ABD ve Güney Afrika.

  Çuhadaroğlu Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Çuhadaroğlu, şirketin 62 yıllık serüvenine ve geleceğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yüksek Mimar Ahmet Çuhadaroğlu tarafından 1950’lerde şirket, Türkiye’de o döneme dek hiç gelişmemiş alüminyum doğrama sektöründe faaliyete başlamış. O dönem 5 kişiyle yola çıkan Ahmet Çuhadaroğlu’nun firması bugün doğrudan 600 dolaylı da yaklaşık 5 bin kişilik bir istihdam yaratıyor. Firmanın Türkiye’de imza attığı ilklerin başında da izolasyonda jenerik isim olmuş ‘çekomastik’ markası geliyor. Nejat Çuhadaroğlu, “Babam o dönem Türkiye’de hiç üretilmeyen bu malzemeyi üretmeye başlamış. Hatta bunu üretmek için Almanya’dan bir genel müdür transfer ediyor. Daha 10 yıl öncesine kadar da bu ürünü Türkiye’de bizden başka üreten yoktu” diye konuştu.

  3 ülkede daha ofisleri var 

  Dünyada 60 yıllık entegre alüminyum doğrama üretimi yapan firma sayısının çok az olduğuna dikkat çeken Çuhadaroğlu, sektörde Türkiye’den ilk ihracatı yapanların da kendileri olduğunu hatırlattı. Çuhadaroğlu’nun Paris, Bakü ve Londra’da ofisleri bulunuyor. Şu anda 21 ülkede hizmet veren firma, bu rakamı yeni yılda 25’e çıkarmayı planlıyor. İhracatta hedef pazarlar da Amerika ve Güney Afrika olacak. Çuhadaroğlu, şöyle konuştu: “Fransa’da ilk uygulamayı yapan Türk firması biziz. Almanya’da da uzun zamandır varız. Hatta Almanya’da yaptığımız işlerle tereciye tere sattık diyebiliriz. ABD’de görüşmelerimiz sürüyor. Burada da etkili olacağız. Güney Afrika’da da yer almaya başladık. Hatta buraya sadece ürün satmıyoruz, ‘balık tutmayı’ da öğretiyoruz. Know-how’ımızı oraya taşıyoruz, ekip arkadaşlarımızı supervisor gönderiyoruz. Belki maliyetli ancak, bu da bizi sürdürülebilir kılıyor. Ürettiğimiz ürünün ciro bazında yüzde 40’ını ihraç ediyoruz. Hedefimiz bu oranı yüzde 50’ye çıkarmak.”

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir