CSS LEGAL: ANKARA ANLAŞMASI VİZESİ İLE İNGiLTERE’DE KENDİ İŞİNİZİN “MİMARI” OLUN!

  3 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Dünyanın en gelişmiş mimari pazarlarından biri olan İngiltere, Ankara Anlaşması Vizesi kapsamında geniş iş fırsatları sunuyor. İngiltere’de mimarlık yapmak ve kendi işini kurmak isteyen bireyler kafasını kurcalayan tüm soruların yanıtlarını bu yazımızda bulabilir.

  Her geçen gün büyüyen ve değişen dünyada daha sağlıklı ve konforlu bir yaşam alanına sahip olabilmemiz için mimari ve mimarlık, önemini korumaya devam etmektedir. Mimarlık mesleği insanlık tarihi boyunca gelişimini sürdürmüş ve 21. yüzyılda da farklı bir boyut kazanmıştır.

  Yalnızca mimari olarak değil tarih, kültür, sanat, teknoloji gibi birçok alanda ilerleme kaydetmiş İngiltere’de iş kurmak isteyen mimarlar, Ankara Anlaşması Vizesi’ne başvuruda bulunabilir.

  Ankara Anlaşması Vizesi (ECAA) 18 yaşından büyük her Türk vatandaşının başvurabileceği bir vize türü olması sebebiyle mimarlık sektöründeki bireylere büyük fırsat kapıları aralamaktadır.

  İngiltere’de halihazırda İngiltere Turist Vizesi, İngiltere Ziyaretçi Vizesi, İngiltere Çalışma Vizesi, İngiltere Yerleşim Vizesi, İngiltere Evlilik Vizesi, İngiltere Öğrenci Vizesi, İngiltere İş Vizesi gibi türlerle bulunan bireyler de Ankara Antlaşması Vizesi’ne başvuru yaparak kategori değişikliği yapabilir, kendi işini kurabilir. İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi başvuru prosedürleri diğer İngiltere vizesi türlerinden oldukça farklıdır. Başvuru şartları arasında yüksek standartlarda sınırlamaların bulunmaması Ankara Anlaşması Vizesi’ni mimarların tercih ettiği bir vize haline getirmiştir.

  Birleşik Krallık Ankara Antlaşması Vizesi başvurularında gerekli evrakların başvuru sahibinin kuracağı işe ve yaşam standartlarına özgü olması gerekir. Bu nedenle İngiltere vizesi alanında uzman bireylerden destek alarak profesyonel danışmanlarla bu süreci geçirebilirsiniz. CSS Legal şikâyet edilen ve bireyleri endişelendiren İngiltere’nin vize verme noktasında zorlayıcı tutumuna karşı başvurunun olumlu olma ihtimalini artırabilen bir firmadır.

  Ankara Anlaşması Vizesi için belirtmek gerekir ki sektör, mesleki yeterlilik, dil bilgisi gibi hususlarda sınırlama bulunmamaktadır. Evden (home office), iş yeri açarak, ortaklık kurarak, bir işletmeyi devralarak, mobil (freelance) vb. şekillerde çalışma şeklinizi kendiniz belirleyebilirsiniz.

  Sermaye alt üst limiti belirlenmemiş olup, yapacağınız işe ve yöntemine göre sahip olmanız gereken sermayeyi kendiniz belirleyebilirsiniz. Ancak bunun için yapacağınız işin piyasasını araştırmanız gerekiyor. Örneğin, bu işe girişmek isteyen bireylerin minimum £2,500 sermayesinin olması vize almayı kolaylaştıracak etmenler arasında sayılabilir.

  Kurmayı hedeflediğiniz işte, mesleki bilgi ve donanıma sahip olduğunuzu belgelerle kanıtlamanız gereklidir. Bunlara örnek vermek gerekirse; diploma, eğitim veya staj sertifikaları, mesleki kurslar, önceki iş yerlerinden alınan referans mektupları gibi belgeleri başvuru için gerekli unsurlar olarak sıralayabiliriz.

  İngiltere’de yapmayı hedeflediğiniz işin gerektirdiği ve başkalarına ihtiyaç duymayacağınız şekilde işinizi sürdürebileceğiniz kadar bir İngilizce bilgisi vize sonucunu olumlu yönde etkileyecektir. İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi başvurusunda bulunacak olan kişilerin bilmeleri gereken İngilizce dil bilgisi seviyesi iş kuracakları alana göre değişmektedir.

  Bir başka önemli nokta ise, kuracağınız işinizden para kazanma potansiyelinizin olduğunu çeşitli belgelerle başvuru dosyasında kanıtlamanızdır. Bunun için kuracağınız işin tüm giderleri çıkarıldıktan sonra hem vize sahibi hem de varsa bağımlılarının (eş ve çocuklar) yaşam masraflarının karşılanmasına yetecek kadar finansal kaynağınız bulunmalıdır.

  Yukarıda belirtilen hususlara ek olarak İngiltere’de para kazanma potansiyeli; pazar ve fiyat araştırmaları, rakip analizleri, bilanço ve projeksiyonlar, kar-zarar hesaplamaları vb. bilgilerle oluşturulacak olan iş planıyla (business plan) belgelenmelidir. CSS Legal yorum ve analiz gerektiren Ankara Anlaşması Vizesi iş planı ve başvuru dosyalarının hazırlanması noktasında bireylere profesyonel destek sağlayabilmektedir.

  Mimarlık sektöründe Ankara Antlaşması vizesi ile İngiltere’de bireysel olarak yıllık ortalama kazanç £57,500- £117,500 arasında değişmektedir. Bu kazanç miktarı eğitim ve tecrübenize, aynı zamanda işinizi İngiltere’nin neresinde yaptığınıza göre de değişebilmektedir. Örnek vermek gerekirse mimari tasarımcı yıllık ortalama £30,000-£40,000 arasında kazanç elde edebilir.

  Bu bilgiler elbette sizin mesleğinizde ne kadar yetkin olduğunuza göre değişiklik gösterecektir. İngiltere’de kurmak istediğiniz işin Ankara Anlaşması Vizesi kapsamında olup olmadığını CSS Legal İngiltere vizesi uzmanlarından öğrenebilirsiniz.

  Ankara Anlaşması Vizesi ile iş/şirket kuracak olan başvuru sahiplerinin potansiyel müşterileri bulunmalıdır. Yalnızca potansiyel müşterilere sahip olarak değil proje kapsamında yapılan çalışmalarla da iş fırsatı yakalanabilir. Potansiyel müşterilerinize veya sektörel projelere erişebileceğiniz birçok platformla ilgili bilgileri CSS Legal uzmanlarından elde edebilirsiniz.

  İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi başvurusu yapmak isteyenler, hangi işi yapacaklarına ve bu işi hangi çalışma yöntemiyle yapacaklarına öncelikli olarak karar vermelidir. Evden (home Office), seyyar (mobil), iş yeri açarak, ortaklık kurarak veya bir işletme devralarak yapabileceğiniz Ankara Antlaşması Vizesi için gerekli belgeler listesindeki evrakları eksiksiz olarak tamamlanması gerekir.

  Kuracağınız işe veya sektöre uygun başvuru evrakları arasında;

  • Diploma, sertifika,
  • Eğitim belgeleri,
  • Deneyim sahibi olduğunuzu gösteren belgeler
  • Önceki iş yerlerinden alınmış referans mektupları,
  • Ankara Anlaşması Vizesi iş planı,
  • Gerekli başvuru formları,
  • Dilekçe, niyet mektubu gibi belgeler de bulunabilir.

  İngiltere’den yapıla başvurularda 2018 yılının kasım ayında açılan başvuru merkezlerinden, Türkiye’den yapılan başvurularda ise İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya ve Gaziantep’te bulunan başvuru merkezlerinden randevu alınması gereklidir.

  Başvuru şartları detayları için tıklayınız.

  Randevu sırasında başvuru dosyasını teslim edecek ve biyometrik bilgilerini (fotoğraf, parmak izi ve göz taraması) verecek olan başvuru sahiplerinin, İngiltere’den yaptıkları başvurular ortalama 6 ay içerisinde, Türkiye’den yaptıkları başvurular 3 ile 12 hafta arasında sonuçlanabilecektir.

  Bu süreler yaklaşık olarak verilmiştir. Çeşitli sebeplerle uzayabileceği gibi daha kısa süre içerisinde de başvuru sonucu bireylerin eline ulaşabilir. Ankara Anlaşması Vizesi başvurularında CSS & Co Legal Services uzmanlarından profesyonel hizmet alınması vize sonucunun olumlu olma ihtimalini arttırabilecektir.

  Ankara Antlaşması Vizesi ilk başvurusunda 1 yıllık vize verilir. Vize memuru, ilk başvuruda bahsettiğiniz işi kurup kuramadığınız, gelir elde ederek yaşamınızı sürdürüp sürdüremediğiniz gibi birçok alanda incelemeler yaparak 1 yıl, 2 yıl veya 3 yıllık vize uzatma hakkı verilebilecektir.

  İngiltere Ankara Antlaşması vize uzatma başvurularıyla Birleşik Krallık’ta toplamda 5 yıl bulunanlar İngiltere’de süresiz oturum başvurusunda bulunabilir. 5 yılın sonunda alınan sürekli oturum izni ile 12 ay içerisinde en az 9 ay İngiltere’de yaşadıktan sonra İngiltere vatandaşlığı başvurusunda bulunabilir, yani toplamda 6 yılın sonunda İngiltere vatandaşı olabilirsiniz; ama sürekli oturum ve İngiltere vatandaşlığı başvuru şartları birbirinden oldukça farklıdır. Bu nedenle başvuru dosyasında bulunması gereken evraklar da değişiklik göstermektedir. Bu bilgiler ışığında CSS Legal vize uzmanlarından bilgi ve danışmanlık alarak İngiltere’ye yerleşme işlemlerinde başarılı bir başvuru süreci geçirebilirsiniz.

  Ankara Anlaşması Vizesi başvurusu yapan kişilerin eşi ve 21 yaş altı çocukları da Ankara Antlaşması Bağımlıları Vizesi ile İngiltere’de vize sahibiyle yaşama fırsatı elde edecektir.

  Bağımlı eş ve 16 yaş üstü çocukları;

  • Herhangi bir iş yerinde çalışma hakkı,
  • Sağlık hizmetlerinden yararlanabilme hakkı,
  • İngiltere’de eğitim alma hakkı gibi çeşitli ayrıcalıklar elde edecektir.

  İngiltere’de eğitimle ilgili her türlü bilgi ve tavsiye alabileceğiniz Student Portal International danışmanlarıyla iletişime geçebilirsiniz. SPI uzmanları;

  • İngiltere’de dil okulu, lisans, yüksek lisans gibi çeşitli eğitimler alacak olan bireylere uygun eğitim kurumunun seçilmesi,
  • Eğitim programının belirlenmesi vb. üzerine her türlü bilgiyi verecektir.

  İngiltere vizesi ret sebepleri;

  • Başvurulan vize türünün seyahat amacından farklı olması,
  • Yaşam koşullarının vize şartlarına uygun olmaması,
  • Başvuru dosyasındaki eksik bilgi,
  • Yalan beyan, yanlış bilgi veya belge vb. olabileceği gibi başvuru şartlarının sağlanamamış olması, vize türünün doğru seçilmemiş olması da sayılabilir.

  Ankara Anlaşması Vizesi başvurularında ret alan kişiler idari itiraz (administrative review) ve itiraz kapsamlı yeniden değerlendirme başvurusu (re-consideration) olarak iki çeşit itiraz yolunu kullanabilir.

  İngiltere vizesi reddi sebeplerinin haksız ve yersiz olduğunu noktada, başvuru şartlarını taşıdığını ilk başvurusunda belgelemiş olan bireyler, teslim ettiği belgelerin yeniden değerlendirilmesini talep edebilir.

  Başvurunun değerlendirilmesinde gözden kaçan bir bilgi, değerlendirilmeye alınmamış bir belge sebebiyle İngiltere vizesi ret kararı verilmişse, İngiltere vizesi reddine itiraz dilekçesi örneği ve savunmalar gerekli terminolojiye uygun hazırlanarak, başvurunun yeniden değerlendirilmeye alınması talep edilebilir. Ek bilgi ve belgelerin de itiraz dosyasına koyulmasıyla yeniden değerlendirme başvurusu yapılabilecektir.

  Buna ek olarak, CSS Legal Ankara Anlaşması Vizesi başvurusunda bulunacak olan veya İngiltere vizesi reddine itiraz etmek isteyen bireylere bilgi ve danışmanlık noktasında hizmet verecektir. Tekrar tekrar İngiltere vizesi başvurusu ret kararıyla karşılamamak ve aynı maddi ve manevi yükler altına girmemek için CSS & Co Legal Services ile irtibata geçebilirsiniz.

  Ankara Antlaşması Vizesi ile İngiltere’de mimarlık yapmak isteyen bireyler, İngiltere’de bu vize türüyle kendi işini kurabilir, serbest meslek sahibi olarak İngiltere’de yaşamaya devam edebilir. Bu kişilerin başka bir şirkette çalışan olmaması gerekir.

  Bu vize türüyle İngiltere’de iş kurmayıp bir yerde çalışan bireyler, durumun tespiti halinde gelecekte İngiltere vizesi başvurularında sorun yaşayabilir, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi uzatma başvurularında ret kararıyla karşılaşabilirler. Ayrıca, Ankara Anlaşması vizesi sahibi olan göçmen, İngiltere’de süresiz oturum başvurusu yapana kadar 5 yıl boyunca devlet sosyal yardımlarından yararlanamayacaktır. İngiltere vizesi başvurularının en zor alınan vize türlerinden biri olması sebebiyle gerekli şartlar, vize prosedürleri ve vize türleri hususunda CSS Müşavirlik uzmanlardan destek alınması faydalı olacaktır.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Mimari Medya