Craftsteak Özel Restaurant!

  6 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Aşçı Tom Colicchio’ya göre, yemek pişirmek bir sanattan ziyade, bir zanaat. “Craftsteak” (İngilizcede “craft” sözcüğü “zanaat” anlamına gelir – ÇN) isimli yeni restoranında, mutfağına dair her türlü zanaat işini, restoranının mimarîsine de yansıtmayı amaçlamış.

  Aşçının yemek pişirmeye karşı olan bu tutumu, Bentel & Bentel Mimarlık’ı, mevcut yapıyı meşe, çelik ve sıva kullanılan bir yemek tarifi malzemesi gibi düşünmek için cesaretlenmiş. Kullanılan her malzeme, kendi temel özelliklerini yapıya yedirmeyi başarıyor. Parçaları bir araya getirmek için, sade ve basit zanaatçılıktan faydalanmışlar. Bu isteklerin yanı sıra, Colicchio, mimarlardan 225 sandalye kapasiteli salon, 2000 şişe depolayacak bir şarap mahzeni, 280 metrekarelik bir mutfak, 300 metrekarelik bir kat ve 415 metrekarelik bir bodrum kat talep etmiş.

  İki katlı yeni şarap mahzeni, yeni siyah çelikten yapılma duvarlar, betondan yapılma kemerli tavan ve perçinli çelik kolonlar, meşe, bronz ve çelikten oluşan kolonlar, 5 metre yüksekliğindeki ilk katı süslemektedir.

  Eskiyi ve yeniyi birbirine harmanlayan tüm malzemelerin nasıl yapıldığı açıkça belli oluyor. Çelikten ve camdan oluşan şarap mahzeninin havalı ve sert hatları, hemen yanındaki plaster duvarla uyum sağlıyor. Buna benzer olarak, ahşaptan yapılma tavanın ritmi ve barın yeni duvarı da benzer özellikler taşıyor.

  Tüm mobilyaları ve oturma takımlarınca, kiraz ağacı ve çelik karışımı olan yemek masalarında, basit ve hünerli işçilik göze çarpmaktadır. Bu materyaller üzerinde cila dışında herhangi bir koruyucu kaplamanın bulunmuyor olması da, malzemenin doğallığına hoş bir vurgu yapıyor.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya