Çölden Adım Adım Bir Bahçeye

  6 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Bir çöl düşünün ki sonrasında muhteşem bir bahçeye dönüşen… Geleceğe uzanan, şimdiyi yaşatan bir olguyla, sürdürülebilir peyzaj anlayışının harmanlandığı nadir güzellikte ve kalitedeki bir iş bu.

  Sunnylands garden, California Rancho Mirage’da bulunmaktadır. Eski Annenberg Malikânesi olan ABD Büyükelçisi Walter Annenberg ve eşi Leonore’ ye ait olan 200 dönümlük çöl arazisinin 15 dönümlük bir uzantısıdır.  Yapımına 1963 yılında başlanmıştır. Sunnylands için modern ve klasik tarzı birleştiren bir bahçe tasarımı diyebiliriz. Peyzaj mimarı tasarımı oluştururken Annenberg’in empresyonist yapıtlarından etkilenmiş bu etkiyle de Sonora çölünün doğal ve karakteristik yapısına müdahale etmeden oluşturulan tasarımlar ortaya çıkmıştır.

  Tasarım ilk olarak çevreyle dost olması açısından dikkat çekmektedir. Sürdürülebilirlik en önemli kriter olduğundan sürdürülebilir kriterli tasarıma gidilmiştir. Örnek olarak ekolojik ölçüde yağmur suyu kullanımının kontrol altında oluşunu verebiliriz. Alanın kurak bir iklime sahip olması, su kullanımını pozitif yönde etkilemiş bu konuda önlemler alınarak yağmur suyu kullanımıyla geri dönüşüme katkıda bulunulmuştur. Böylece sudan tasarruf edilerek kuraklığa da alternatif seçenek oluşturulmuştur. Bu bahçe biyolojik ölçüde geniş bir alana ve çeşitliliğe sahiptir. Bu yönüyle ziyaretçilerde daha fazla merak duygusu uyandırmaktadır. Ayrıca alandaki biyolojik çeşitliliği ve mimari yapı tasarımlarını tanıtma şansı artmaktadır.

  Bitkisel Tasarım

  Peyzaj tasarımı yönüyle çok başarılıdır. Her bir detay ince ince düşünülerek tasarlanmıştır aynı zamanda gelecek kuşaklara miras ve kültür bırakma yoluna gidildiği göze çarpmaktadır. Bitkisel tasarımı organik tasarım oluşturur. Bitkilerin çöl rüzgârına ve çöl kumuna maruz kalmamaları için koruyucu engeller oluşturulmuştur. Kuraklık nedeniyle suya fazla ihtiyaç duymayan, aynı zamanda hızlı büyüyen türler seçilmiştir. Bunun için en uygun olan bitki türü sukulentlerdir. Sukulentlerin dayanıklılıkları fazladır, kurak iklime adaptasyonları hızlı ve su tutma kapasiteleri yüksektir. Bitkisel tasarımda tercih doğal bitki türlerinden yanadır. Sonuç olarak hem tasarruf yapılmış hem de estetik yönüyle cezbedici bir ortam oluşturulmuştur. Peyzaj mimarları tasarımı yaparken sürdürülebilir peyzaj için 70’den fazla türden 53.000’den fazla kurak bitki ve ağaç seçmiştir. Bahçe adeta bir bitki koleksiyonu şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

   

   

  Kaynakça: https://www.asla.org/sustainablelandscapes/sunnylands.html

  https://www.archdaily.com/175257/sunnylands-center-and-gardens-the-office-of-james-burnett-frederick-fisher-plus-partners

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya