Çizim Yeteneğinin Olması Mimar Olmak İçin Yeterli midir?

  8 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Mimarlık sevdalıları , mesleğe olan tutkularını ifade etmekte inanılmaz derecede zorlanırken mimarimedya’nın bu konudaki emeklerine müthiş derecede saygı duyuyorlar.Sağolsunlar, Türkiye’nin ilk ve tek mobil uyumlu mimarlık ve tasarım blogu mimarimedya’nın her geçen gün genişleyen ailesine katılmak tüm mimarlık sevdalıları için vazgeçilmez bir heyecan haline geldi bile!.

  Neyse işte o sevdalılardan bir tanesi daha..Kafasına takılan bir kaç soruyu bizlerle paylaşmış.Biz de yanıtlamaya çalıştık.

  Bu arada benzer soru ve cevapları paylaştığımız bir başka web girişimimiz olan mimarifelsefe.com ‘u da ara sıra ziyaret etmeyi unutmayın derim.

  İleti Gövdesi:
  Merhaba ben 16 yasindayim ve bu siteyi kesfettigim gunden beri duzenli olarak girip bilgiler almaya calisiyorum. Ileride gercekten mimar olmayi cok istiyorum ve bunu bos yere degil yeteneklerime bakarak istiyorum ornegin kucuklugumden beri resim cizmeyi cok sevmisimdir ve bunda iyiyimdir.Kendimi gelistirmek icin bina tasarimlari cizmeye basladim ve buna ozel cizim defterleri aldim tuvaller yapiyorum bina tasarimiyla ve dekorasyonuyla ilgili oyunlar alip laptoptan oynuyorum  disarida gordugum binalari inceliyorum ve instagramda kendi ufak guzel mimari seyleri paylastigim yabanco sayfa actim notlarimda gerektigi kadar iyi. Sizce kendimi iyi sekilde gelistirmek icin mimari acidan egitim veren kurslara ozel bilgisayar programlari ogrettikleri yerlere kayit olmalimiyim? Simdidden tesekkurler..

  Ve yanıtımız..

  Merhabalar..Tüm güzel sözlerin için öncelikle teşekkür ederiz.Birilerine faydalı oluyorsak ne mutlu bize.
  Mimarlık mesleği senin gibi pek çokları için idol bir meslek haline gelen popülerliğini hiç bir zaman yitirmeyecek bir meslektir.Tasarlamak, birşeyler çizmek ve güzeli bulmak kaygısını taşıyan herkesin mimar olabileceği gibi mimarlık haricinde peyzaj mimarlığı, grafik tasarım, web tasarımı, yapı ressamlığı gibi meslekleri de göz ardı etmemelisin.

  Mimarlık pek çoklarının sandığının aksine salt tasarım – çizim renk odaklı bir meslek değil malesefki!
  Mimarlık , esasında pek çok disiplini bünyesinde barındıran yüksek tasarım ve koordinasyon becerisine ihtiyaç duyar.

  Mimarlık eğitimi mimarlık fakültelerinde verilir.Prof. ve Doç. düzeyinde uzman akademisyenlerin merceği altına girerek 4 senelik bir eğitimden sonra mimarlık ünvanı kazanılır.Ancak mimar olmak için bu kadarı yeterken iyi bir mimar olmak için herşey henüz yeni başlamıştır.Araştırmak, kendince birşeyleri yorumlamak, teknolojiyi takip etmek yeniliklerden haberdar olmak, okumak, yazmak ve bol bol gezmek mimarlığın temellerini oluşturur.
  Şu aşamada kendince yaptığın eskizleri, tasarımları ve tüm dökümanları aynı gayret ve heyecan ile devam ettirerek üniversite sınavlarına hazırlanmak senin adına en doğru olanıdır.

  Yani mimarlıkla ilgili eğitimleri yeri ve zamanı gelince zaten kazandığın takdirde alacaksın.
  Herşey daha güzel olacak..
  Kolay gelsin.

   

  Not: bu arada bahsettiğin çalışmaları ve çalışmalarının bulunduğu sayfaların linklerini de bizlerle paylaşırsan harika olur (:

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya