Çizim Yeteneği Olmadan Mimar Olunabilir mi?

  5 sene önce yazıldı. Yazar:

  Mimarlık okuyabilmek için ya da mesleği icra edebilmek için ”çizim yeteneğinin olması” ne derece gereklidir?.Bu yazıda bu sorunun cevabını araştıracağız.

  Mimarimedya’ya iletişim sayfası üzerinden ve doğrudan mail adreslerimizden hayalinde mimar olmak yer alan arkadaşlardan sürekli bu soru geliyor.Bu soruya kısaca yanıt verecek olursak cevabım kesinlikle evet olacak..

  Yani nasıl mı?.Şöyle ki; mimar olabilmek için verilen eğitimlerde zaten çizim eğitimi veriliyor.Bu eğitim yetenek gerektirmiyor.Tasarımlarında ise yetenek devreye giriyor..Hayal gücü devreye giriyor.3 Boyutlu düşünme gücü devreye giriyor.Çok yönlü bakış açısına sahip olmak devreye giriyor.

  Kısacası ,Eleştirilere katlanmak, gelişim ve tasarım sürecini iyi yorumlamak kabiliyetlerine sahip olan ve özgün birşeyler ortaya çıkarmaya çalışan herkes mimar olabilir.

  Konuyla ilgili soru ve görüşlerinizi aşağıda yorum kısmından paylaşmayı unutmayın!

  Kategori:
  Makale

  tarafından yorumlandı Çizim Yeteneği Olmadan Mimar Olunabilir mi?

  • Nasıl bakması gereken herkesin çizim yapabileceğini düşünüyorum ben. O yüzden çizimim yetenek olduğuna, bazı insanlarda olup bazılarında olmadığına katılmıyorum.

   Şengül has 21 Ocak 2016 23:22
  • Bu bakış açısı da doğru.Yalnız tasarım , çizime nazaran daha fazla yetenek gerektiriyor gibi

   Murat ERÇELEBİ 21 Ocak 2016 23:28
  • peki yeteneğimizin olup olmadığını anlayabilmek için ne tür çizimler üzerinde çalışmalıyız? Ben şu an mimarlık üzerine araştırma yapıyorum ve elimin yatkın olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

   Sıla 20 Aralık 2016 20:30

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir