Çivi Kullanılmadan Yapılan Ahşap Mescit İbadete Açıldı

  8 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Altınordu ilçesi sahilinde yapımı tamamlanan çivisiz mescit için açılış töreni düzenlendi.

  Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, halkın talebi üzerine mescidin inşa edildiğini söyledi.

  İkizce ilçesinde yer alan ve tarihi bin 600’lü yıllara dayanan çivisiz caminin orijinaline sadık kalmak kaydıyla birebir aynısının Karadeniz sahiline inşa edildiğini anlatan Yılmaz, “İl dışından gelen turistlerin Boztepe’de veya teleferik alt istasyonu civarında ibadet edecekleri bir yer talebi olmuştu. Biz de bunun üzerine çivisiz camiyi sahilde yürüyüş yapan vatandaşlarımızın da istifade edebileceği bu alana yapmaya karar verdik. Bu sayede büyük bir ihtiyacı da karşılamış olduk” dedi.

  Yılmaz, mescidin 235 bin liraya mal olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

  “Gelin şu cami yapımındaki israfın önüne geçelim. Bize gelen öyle talepler var ki, ‘Cuma günü 30 kişi cemaati var, 5 katlı cami yapıyorlar. 2,5 milyon lira masraf etmişler. 1 milyon lira daha masrafımız var. Başkanım bize yardım et’ diyorlar. 90 kişilik kapasitesi olan bu mescit, maddi manevi bütün ihtiyaçları karşılayabilecek şekilde yapılmış. Bundan daha güzeli yok. Bütün belediye başkanlarımıza ve mahalle muhtarlarımıza sesleniyorum. Yerini gösterin, yenilerini de yapalım. Din görevlisi kadrosunda da sıkıntı yoksa bunun gibi yöremizin mimarisine uygun ne kadar proje varsa biz uygulamaya hazırız.”

  Mescidin, ayrı namaz kılma yeri, giriş kapısı ve abdest alma yeriyle kadınların ibadetini rahatlıkla yapabileceği bir şekilde tasarlandığını belirten Yılmaz, “Önünde deniz, arkasında Altınordu ilçemiz, orijinal ahşap dokusu, tarihi mimarisi ve manevi havası ile mescidimizin tüm vatandaşlarımıza hayırlı olmasını niyaz ediyorum” diye konuştu.

  Konuşmanın ardından çivisiz sahil mescidi, Müftü Mustafa Kolukısaoğlu’nun yaptığı duanın ardından ibatede açıldı.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya