Çin’de Farklı Bir Kafe Tasarımı…

  5 sene önce yazıldı. Yazar:

  Çin’de bir kafede Kooo Architecture tarafından hayata geçirilen proje ile kafenin tavanları ahşap kafes tasarımı ile yapıldı.

  Kooo Mimarlık, Çin’de bir kafeye iç mekân projesi olarak tavanını ahşap kafes olarak düşündü. Böylece kafenin cazibesi artacak ve müşterisi daha çok olacaktı.

  Diğer ülkelerde olduğu gibi Çin’de de ofisleri olan Japon firması mimarlık stüdyosu Kooo’nun sahibi Hangzhou, Çin’de bulunan Xie Xie Cafe müşterilerinin daha ilgisini çekmek ve daha ilginç bir hale getirmek için farklı bir alan oluşturmak istediler.

  Bunu hayata geçirmek için de kafede bulunan çelik ve camdan oluşan çatı sistemindeki çelikleri biraz yumuşatmak adına çatıya ahşap kirişler eklediler. Kafenin orijinal hali çelik ve camdan oluşuyordu ve bu insanlarda oldukça soğuk bir his uyandırıyordu.

  Kafeyi yeniden biçimlendiren iç mekan tasarımcıları, ahşabın insanlara daha sıcak geldiğini ve bu şekilde hissetmeleri için de çelik olan kısımların ahşapla değiştiğini belirtirken, kafe için çelik ve camın hiç iyi bir seçim olmadığını vurguladılar.

  İç mekân tasarımcıları, ahşap kafesi tavanın yarısında kullandılar. Böylece ışık gizli bir teras hissi yaratıp, aşağıya alındı.

  Tasarımcılar ahşap döşenmeyen tavanın diğer yarısında ise, koyu bir alan yaratmak için bir opak, alçaltılmış tavan ile beton kullandılar.

  Kafenin iç kısmında kullanılan kolye ışıkları mimarlık stüdyosu tarafından hazırlanırken, aydınlatma ve tefrişte kullanılan tüm mobilyalar da yerel pazardan getirildi.

  Yeni dizayn edilip yumuşak bir hava verilen Xie Xie Cafe Çin’in Batı Gölü meydanında bulunmaktadır.

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir