Cemal Emden Mimari Fotoğraflar Kitabı Yayımlandı

  8 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Cemal Emden Mimari Fotoğraflar kitabı iki tema etrafında hazırlanmış. Mimarların gözünden Cemal Emden fotoğrafları, Emden’in gözünden mimari yapılar..

  Cemal Emden Mimari Fotoğraflar kitabının editörlüğünü Hülya Ertaş üstlenmiş, önsözünü kent sosyoloğu Murat Güvenç yazmış. Güvenç’e göre Emden’in mimari fotoğraf alanında katkısı önemli. “Fotoğraflarının özgünlüğü, yeniliği ve öncü rolü, kullanılan en yeni ve yüksek teknik ve teknolojiden çok, sanatçının önerdiği kadrajdan kaynaklanıyor. Ve onun fotoğrafı, hakkında konuşulmayanı resmetmenin yanı sıra yeni bir görsel iletişim dili için ipuçları içeriyor.”

  Kitap İki Bölümden Oluşuyor

  Emden; ”İlk bölümde piyasadaki belli başlı 10 mimar bu seçkiden birer fotoğraf seçip onu yorumladılar. Zaten yer alan mimarların bir çoğu benim yapılarını çektiğim, birlikte çalıştığımız isimler. Ama içlerinden sadece Mimar Kerem Erginoğlu tesadüfen çektiğim bir asma yaprağı fotoğrafını seçti” diyor.

  İkinci bölümde ise arşivdeki tüm malzemeyi Hülya Ertaş üç ana başlıkta topladı. Form, malzeme ve zaman. Aynı zamanda Hülya’yla form ve malzemenin üzerine konuştuğumuz bir söyleşi yaptık. Söyleşiden bölümler bu üç ana başlığın başında yer alıyor ardından da o bölümle ilgili görseller geliyor.

  Mimari fotoğraf denince ilk akla gelen isimlerden Emden, kötü mimari örneklerden rahatsız:

  Bazen hasta bile oluyorum! Aslında nitelikli mimari, sandığımızdan çok daha az tüm dünyada..

  cemal-emden-mimari-fotograflar

  cemal-emden

  Etiketler:
  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya