Çelik Yapılar Yönetmeliği Hazırlandı

  8 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uluslararası normları dikkate alarak yeni “Çelik Yapılar Yönetmeliği” hazırladı.

  Yönetmelikle Türkiye’deki mühendislik bilgi birikimi ve pratiği göz ardı edilmeden, ortak bir tasarım yaklaşımının kullanılması ve uygulamaların kontrol edilebilir hale gelmesi hedefleniyor.

  ÇELİK YAPILAR YÖNETMELİĞE KAVUŞUYOR

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı imzası ile Başbakanlığa gönderilen yönetmelik taslağının, çelik yapıların tasarım, hesap ve yapım esaslarının ülke birikimleri dikkate alınarak uluslararası norm ve standartlara uygun olarak belirlendiği ifade edildi. Yapılan açıklamada, “Büyük bölümü yüksek deprem riski altında olan ülkede çelik yapıların kullanımında son yıllarda gözlenen artışa karşın çelik yapıların hesap, tasarım ve yapım kurallarında, 1980 yılından bugüne kadar herhangi bir güncelleme yapılmadı. Uluslararası norm ve standartlar dikkate alınarak yapılan bu mevzuat ile çelik yapılar, yönetmeliğine kavuşmuş olacak” ifadelerine yer verildi.

  TASLAK BAŞBAKANLIĞA GÖNDERİLDİ

  Açıklamada ayrıca, yapısal çelik tasarımının daha etkin, verimli ve daha güvenli hale getirilmesi amacıyla, en son teknolojik gelişmelere ve Türkiye koşullarına uygun çelik yapılar yönetmelik taslağının hazırlandığı, onaylanması için Başbakanlığa gönderildiği vurgulandı.

  SEKTÖR PAYDAŞLARININ GÖRÜŞÜ ALINARAK HAZIRLANDI

  Yönetmelik çalışmalarının, Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü ve İstanbul Teknik Üniversitesi öncülüğünde oluşturulan çalışma grubu ile yürütüldüğü aktarılan açıklamada, üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları, sektör temsilcileri ve odalar olmak üzere 150’nin üzerinde paydaşın görüşleri ile mevzuatın geliştirildiği, paydaşların katılımları ile çalıştay düzenlenerek konunun taraflarca tartışılmasının sağlandığı, elde edilen geri bildirimler sonucu taslağa nihayet verildiği kaydedildi.

  SEKTÖRE İVME KAZANDIRACAK

  Bu yönetmelikle yapısal çelik sektöründe faaliyet gösteren çelik üreticileri, proje ve denetim işlerinde çalışan müellif ve müşavirler ile yüklenicilerin önlerinin açıldığı, belirsizliklerin giderildiği vurgulanan açıklamada şöyle denildi: “Bu sayede sektöre ivme kazandırılacak. Sektörün rekabet gücünü ve üretimini artırmaya yönelik gayretlerine bir katkı da Çevre ve Şehircilik Bakanlığından gelecek. Yönetmelik, proje ve müşavirlik firmalarımızın, çelik yapı uygulayıcılarımızın ve yapısal çelik sektörümüzün üretimini ve uluslararası pazardaki rekabet gücünü artırmada önemli bir adım atılacak.”

  Etiketler:
  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya