Çelik Erengezgin’den Yeni Nesil Mimarlara Destek!

  8 sene önce yazıldı. Yazar:

  Mimarlık mesleğinin yavaş yavaş yozlaştığı ve gelişen sunum , çizim teknolojileri ve pc programlarından mimarlığı yaşayarak yapan mimarların azaldığına vurgu yapan bir yazı yayımlandı arkitera‘da..Bu yazı aslında bir çoklarına göre yaşanabilir kentler inşa edilmesi için mimarların verdiği ayakta kalma ve yaptıklarına güvenebilme savaşının başladığının da sinyallerini veren cinsten bir yazıydı.

  Biraz espritüel, biraz sıcak ve biraz dikenli bir yorumla bilgisayardan kafasını kaldıramayan mimarlara destek veren nitelikteki bu yorum aynen şu şekilde idi :

  Ben sizin o el çizimi nadide paftanıza bir bardak çay dökersem, görürsünüz gününüzü.. Siz bir hafta daha debelenirken, ben on dakika sonra yenisini, daha da gelişmişini koyarım önünüze.. Bilgisayardan ko
  rkanların tesellisidir kurşun kalem.. Elinizden bırakın diyen de yok zaten.. Yap eskizini, rahatla.. Mimarlık mikrobunu kapalı 50, bilgisayarla yatıp kalkalı 30 yıl oldu.. Nostaljik takılmayı bırakın; çağdaş teknolojiyi, biyonik uzantınız gibi kullanmaya bakın.. Dünya sizden hizmet bekler, kalem muhabbeti değil..

  Kategori:
  Haber

  Yoruma kapalı.