Çatısında Sebze Yetiştirilen Motosiklet Fabrikası

  3 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Hindistan merkezli olan Hero Motor, dünyanın en büyük motosiklet üreticisidir. Hero Motor Hindistan’ın eyaletlerinden biri olan Rajastan’ın kuzeydoğusunda teknoloji ile araç üretimini birleştirdi ve bir fabrika inşa etti.

  Bu fabrikada doğa ve teknoloji biraraya geliyor. Fabrika üretim tesisi ile yedek parça merkezinden oluşmuş ve bu fabrikaya Garden Factory yani Bahçe Fabrika adı verilmiş. Tasarımını William McDonough+Partners (WM+P) mimarlık ofisi tarafından yapılmış ve hem araç üretimi yapılması hem de kurak iklime sahip olan bu bölgenin sorunlarının çözülmesine yardımcı olmak için çalışılmış.

  Harcanan elektriğinin % 30’unu çatısına yerleştirilmiş olan fotovoltaik panellerden kullanan bu Bahçe Fabrika’da, atık ısı geri kazanım sistemleri de bulunuyor. Ayrıca doğal gün ışığından çok yararlanmak için çatı pencereleri var. Aydınlatmalar için LED’ler kullanılmış. Tüm bunların yanında kirletici maddeleri filtrelemek adına ve iç mekanda gerekli olan oksijen takviyesinin yapılabilmesi için bitkilerle örtülü olan biyo-duvarlar bulunuyor.

  Çatıda bulunan güneş panellerinin altındaki sebze seraları ve topraksız tarım uygulaması farklı şekillerde olan gıda üretimi deneylerini desteklemek amaçlıdır. Klima sisteminden toplanan su ile sulanan sebzeler fabrika mutfağında yemek olarak kullanılıyor.

  Çatıda bulunan bahçeler, hem yağmur suyunu topluyor hem de aynı zamanda çatı için gölgeleme sağlıyor. ayrıca kuraklığa toleranslı yerel bitkileri barındırıyor. Bu klima gereksinimde %20 kadar azalma sağlıyor. Bahçe Fabrika, güneş enerjisinden elektrik üreterek gerekli olan elektriğinide sağlamış oluyor.

  Etiketler:
  · ·
  Kategori:
  Haber · Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya